A vitaminok és étrend-kiegészítők szedése az utóbbi években megszokottá vált, különösen idősebbek körében, akiknél az ételekből történő tápanyagfelszívódás már kevésbé hatékony. Azonban sokan nincsenek tisztában azzal, hogy bizonyos vitaminok és ásványi anyagok együtt történő szedése veszélyes lehet – súlyos idegrendszeri, szív- és érrendszeri problémákat okozhat. Az alábbiakban bemutatjuk a 7 legveszélyesebb vitamin kombinációt, amelyeket soha nem szabad együtt alkalmazni – különösen nem orvosi felügyelet nélkül.
A B-komplex önmagában is tartalmaz B6-vitamint, ezért ha ezt külön is szeded, túladagoláshoz vezethet. A magas dózisú B6 hosszú távon szenzoros neuropátiát okozhat – olyan idegkárosodást, ami égő érzést, zsibbadást és egyensúlyproblémákat okoz, főként a lábakban. Már napi 100–200 mg is tüneteket idézhet elő, különösen időseknél.
A C-vitamin elősegíti a vas felszívódását, ezért vashiány esetén indokolt lehet együtt szedni őket. Azonban ha nincs igazolt vashiány, a túl sok vas oxidatív stresszt, májkárosodást és szívproblémákat okozhat. Az idősek szervezete különösen nehezen tudja eltávolítani a felesleges vasat.
A cink és a réz ugyanazon transzportútvonalon keresztül szívódik fel. Ha túl sok cinket szedsz, gátolhatja a réz felszívódását, és vérszegénységhez, idegrendszeri zavarokhoz vezethet. A 10:1 arányú cink-réz bevitel az ideális – de ne egyszerre vedd be őket.
A niacin és a sztatin típusú gyógyszerek együtt növelhetik a májenzimek szintjét, valamint a vese- és izomkárosodás kockázatát. Kizárólag orvosi felügyelettel szabad együtt alkalmazni őket, mivel hatásaik összeadódhatnak.
Mindkettő vérhígító hatású, ezért együtt szedve súlyos belső vérzést vagy stroke-ot okozhatnak, különösen idősebbeknél. Ha bármelyiket szeded, egyeztess kezelőorvosoddal, mielőtt a másikat is elkezdenéd.
Bár mindkettő fontos, a kalcium csökkenti a magnézium felszívódását, ha egy időben veszed be. Ez szívritmuszavart, izomgörcsöket és alvászavarokat okozhat. Legalább 2–3 órás különbséggel szedd be őket.
A D-vitamin fokozza a kalcium felszívódását, de ha nincs megfelelő K2-vitamin a szervezetben, a kalcium lerakódhat az artériákban vagy a vesékben. Ez megnöveli a szívroham és magas vérnyomás kockázatát. A D-vitamin mellé mindig K2-t is érdemes szedni.
Sokan azt gondolják, hogy a természetes vagy vény nélkül kapható kiegészítők automatikusan biztonságosak – ez sajnos tévhit. Egy rosszul megválasztott vitamin kombináció életveszélyes következményekhez vezethet, különösen időseknél és krónikus betegek esetében. A helyes adagolás, időzítés és kombináció létfontosságú.
Következtetés: Mindig olvasd el a készítmények összetevőit, és konzultálj orvossal vagy dietetikussal, mielőtt étrend-kiegészítőt kezdesz el szedni. Az egészségmegőrzés csak akkor működik, ha tudatos döntéseken alapul.