Nyitóelőadásában a Magyar Tudományos Akadémia elnöke emlékeztetett: Eötvös József Széchenyi és Deák kortársa, az MTA harmadik elnöke, akinek szorgalmazására „jelentősen és sorsdöntően” bővült az akadémia funkciója. Freund Tamás szerint el kell érni „abba a fázisba, ami az állam, a tudományos intézményrendszer és a nemzeti célok iránt fogékony innovatív gazdasági szereplők közötti” kölcsönös lojalitást, partneri viszonyt határoz meg, ez ugyanis nélkülözhetetlen a tehetségek megnyeréséhez, a nemzeti érdekek szolgálatához és a versenyképességhez. Az ország modernizációjához – ahogy Eötvös is vallotta - a hazai közigazgatás korszerűsítése és felkészült hivatali apparátus szükséges. Az MTA elnöke szerint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem létrehozása és kiemelt kormányzati kezelése mutatja az államvezetés felismerését, hogy a tudomány mellett a fejlett, korszerű és a tudományra támaszkodó kormányzás és közigazgatás is a nemzet fejlődésének záloga.
Freund Tamás úgy fogalmazott: ilyen indokok alapján „felvethető a Magyar Tudományos Akadémia és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem együttműködésének lehetősége és szükségessége.” Az MTA olyan kapcsolatra törekszik az egyetemmel és annak kutatóközpontjával, amelynek fontos szerepe lehet az MTA által tervezett tudományos tanácsadás gyakorlatának kialakításában. Az együttműködés keretében a közigazgatásba készülő egyetemi hallgatók és a már ott dolgozók oktatási, képzési, szakképzési szinten tartó anyagokat és oktatási programokat kapnak, az Eötvös József Kutatóközpontban dolgozókat pedig az MTA szakértői hálózatába vonnák be. Az akadémia kész az egyetem képzéseinek támogatására, a hallgatók szakmai gyakorlatra, szakdolgozatra történő fogadására, de partnerek a közigazgatás társadalmi megbecsültségének erősítésében és a jövő közigazgatásának és államvezetésének várható feladatiról való együtt gondolkodásban is.
„Báró Eötvös József életműve és a köz szolgálata elválaszthatatlan kapcsolatban állnak egymással” – fogalmazott köszöntőjében Christián László r. dandártábornok. A rektor jogköreit gyakorló, fenntartó által kijelölt rektorhelyettes hozzátette: az egyetem küldetése szempontjából Eötvös európai viszonylatban is kiemelkedő államtudományi munkássága, vallás– és közoktatásügyi miniszteri tevékenysége meghatározó. „Két és fél évvel ezelőtt egy tudatos döntésként abból a meggyőződésből lett a kutatóközpont névadója Eötvös József, hogy az ő személyéből és munkásságából különösen is sokat meríthet egy olyan magyar társadalomtudományi kutatóközpont, amely gazdag kutatási porfólióval és összetett küldetéssel igyekszik hozzászólni a tudományos és közpolitikai vitákhoz, kérdésekhez” – köszöntötte a konferencia résztvevőit Török Bernát, az Eötvös József Kutatóközpont igazgatója. Az eseményen egyebek mellett szót ejtettek Eötvös József közéleti szerepvállalásáról, államtudományos munkásságáról és korának európai egyházpolitikai vitáiról is.
Az alábbi videó Eötvös József születésének 200. évfordulóján készült: