Régészeti leletek és felfedezések sok esetben megváltoztatták az addig ismert történelmet.
Néhány példa:
Rosetta-i kő: Az 1799-ben Egyiptomban felfedezett kőre hieroglifákban, görög betűkkel és egyiptomi írásjegyekkel írt szöveg volt vésett. Az első két írásrendszer ismert volt, de a hieroglifákat nem sikerült értelmezni. A Rosetta-i kőnek köszönhetően a hieroglifák ismételten értelmezhetővé váltak, ami jelentős mértékben hozzájárult az ókori egyiptomi kultúra megértéséhez.
Kínai agyagtáblák: Az 1970-es években a Kínában talált agyagtáblák jelentős mennyiségű történelmi és kulturális információt tartalmaznak a Han-dinasztia (i.e. 206-tól i.u. 220-ig) idejéről. Ezek az információk megváltoztatták a korábbi tudományos elképzeléseket a dinasztia politikájáról, gazdaságáról és kulturális fejlődéséről.
Troya: A troyai felfedezések jelentős mértékben hozzájárultak az ókori görög és római történelem megértéséhez. Az 1870-es években Heinrich Schliemann régész megtalálta a troyai település romjait, amelyekkel kapcsolatban az Iliászban szereplő hősök, helyszínek és események valódiságát lehetett bizonyítani.
Ezek csak néhány példa azokra a régészeti leletekre és felfedezésekre, amelyek megváltoztatták az addig ismert történelmet. Az ilyen felfedezések és leletek jelentősége abban rejlik, hogy segítenek megérteni az emberi civilizációk múltját és a kultúrák fejlődésének folyamatát.