2024. november 23., szombat
Kelemen névnapja

Így lett zombie Kennedy húgából. A lobotómia sötét története

2023-03-07 14:37 | Nézettség: 974
A lobotómia sötét története abból adódik, hogy a beavatkozás kezdetben nem volt eléggé kidolgozott és nem voltak megbízható bizonyítékok arra, hogy hatékony és biztonságos. Emiatt az orvosok és a pszichiátriai intézmények gyakran alkalmazták az eljárást azoknál a betegeknél, akiknél más terápiák nem vezettek eredményre, még akkor is, ha a betegek értelmetlenek, érzéketlenek és káros mellékhatásokat tapasztaltak.

Mi a lobotómai?

A lobotómia egy idegsebészeti beavatkozás, amelynek célja az agyi aktivitás csökkentése, az érzelmi reakciók és a viselkedési problémák kezelése. A lobotómiát általában súlyos mentális betegségek, például skizofrénia vagy súlyos depresszió kezelésére alkalmazzák.

A lobotómia során az orvosok speciális szerszámmal - általában egy szondával - lyukat készítenek az agy egy részén, majd a szonda bejuttatása után az agyi területeket szétválasztják vagy eltávolítják. A beavatkozás során az orvosok megpróbálják elérni azt az állapotot, amelyben az érintett személy kevésbé reagál az érzelmi ingerekre és viselkedési problémákra.

A lobotómiát azonban ma már csak ritkán alkalmazzák, mivel a beavatkozás súlyos mellékhatásokkal járhat, például demenciához, érzelmi lapossághoz, személyiség változásokhoz és motoros zavarokhoz vezethet. A modern orvostudományban a mentális betegségek kezelésére sokkal hatékonyabb és biztonságosabb módszereket alkalmaznak, például gyógyszeres terápiát és kognitív terápiát.

 

Az első lobotómiát 1935-ben hajtotta végre egy portugál orvos, António Egas Moniz. Az orvosok ezt követően világszerte elkezdték alkalmazni a lobotómiát, mivel úgy gondolták, hogy a beavatkozás hatékonyan kezeli az érzelmi és viselkedési problémákat.

Azonban a lobotómia széles körű alkalmazása súlyos káros hatásokat okozott. Sok beteg szenvedett súlyos személyiségváltozásoktól, érzelmi laposságtól és más pszichológiai és neurológiai problémáktól, és sokuk halála is következett a beavatkozás miatt.

Az elmúlt évtizedekben a lobotómia gyakorlati teljesen eltűnt, mivel a modern gyógyszerek és terápiás megközelítések hatékonyabbnak és biztonságosabbnak bizonyultak a mentális betegségek kezelésében.

A volt amerikai elnök, John F. Kennedy húgára, Rosemary Kennedyre vonatkozik, akkor elmondható, hogy élete tragikus történetet írt.

Rosemary Kennedy az egyik testvérénél tapasztalt szociális nehézségek miatt 1941-ben pszichiátriai kezelésen vett részt, ahol az orvosok lobotómiával próbálták javítani az állapotán. Az eljárás azonban katasztrofális következményekkel járt, súlyos károsodást okozott az agyában, amelynek következtében súlyos értelmi fogyatékossággal és fizikai korlátozottsággal kellett élnie. Az eset nagy hatással volt a családra, és azóta is számos kritika éri az orvosokat a hibás diagnózis és kezelés miatt.

Milyen betegségben szenvedett Kennedy huga?

John F. Kennedy húga, Rosemary Kennedy életének tragikus történetében szerepel a súlyos agykárosodása, amelyet lobotómia kezelés okozott. A lobotómia egy olyan sebészeti beavatkozás, amelyben az agy bizonyos részeit eltávolítják, hogy megváltoztassák a viselkedést vagy enyhítsék a pszichés betegségeket. Az eljárás 1941-ben történt, és súlyos szövődményeket okozott, amelyek értelmi fogyatékosságot és fizikai korlátozottságot okoztak Rosemary Kennedynek. A tragédia a családjára is nagy hatással volt, és sokak számára példa arra, hogy a lobotómia nem megfelelő megoldás a pszichés betegségekre.

Ide kattintva további érdekes videókat nézhetsz meg!

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=yZmcv9XHKCk