2024. december 19., csütörtök
Viola névnapja

Karikó Katalin újabb nagy sikere - a BioNTech csapat lett a 25. „Német Jövő Díj”-as

2021-11-18 16:08 | Nézettség: 459
A 2021. évi Deutscher Zukunftspreis kitüntetést a BioNTech cég vezetői kapták az „mRNS vakcinák az emberiség számára” projektért, ami az alelnök, Karikó Katalin felfedezésein alapul. A német szövetségi elnök 2021. november 17-én este, Berlinben adta át a 250 ezer euróval járó rangos kitüntetést.

A világ első COVID-19 elleni vakcináját, az orvostudományban új korszakot nyitó mRNS technológiát, az úttörő BioNTech cég vezetőit jutalmazza Németország legjelentősebb tudomány-technológiai díja, a Deutscher Zukunftspreis. A „Német Jövő Díj” átadó ceremóniáján a mainzi BioNTech három alapítója – Uğur Şahin, Özlem Türeci, Christoph Huber – és az alelnöke, Karikó Katalin, az SZTE díszdoktora és alumnája vett részt. 
Az 1980-as évek végén a biokémikus Karikó Katalin felismerte, hogy mesterségesen előállított mRNS-sel a betegségek egyénekre szabottan és specifikusan kezelhetők. Megváltoztatta a szintetikus RNS építőelemét oly módon, hogy a biomolekulát felhasználhassák orvosi terápiára. Ezt a technológiát alkalmazta és fejlesztette tovább a BioNTech céget alapító három orvos.

„Kutatásunk azzal a motivációval indult, hogy segítsünk rákos betegeken, és most elkötelezettek vagyunk az emberiség megsegítése mellett” – fogalmazott Uğur Şahin. A mainzi csoport szóvivőjeként mutatta be az „mRNS-vakcinák az emberiség számára – az első COVID-19 oltóanyag, mint egy új korszak kezdete az orvostudományban” elnevezésű projektjüket. Prezentálták egy videóban az innováció szokatlan megvalósítását: az mRNS vakcina kifejlesztése és a gyártási kapacitás kiépítése versenyfutás volt az idővel. A Covid-19 világjárvány megfékezésére hivatott oltóanyag az emberek milliói számára vált elérhetővé. Az mRNS technológiát sok más betegség gyógyítására is fel lehet majd használni. 

A Deutscher Zukunftspreis innovatív, piacképes, kifejlesztett terméket jutalmaz. Már a jelölést is nagy megtiszteltetésnek tartják kutatói körökben. 2021-ben a zsűri három, Magyarországon is ismert cég fejlesztési eredményét tette mérlegre. 
A Continental AG a kaucsuk helyett a pitypang gumi alapanyagkénti fölhasználásával, míg a Siemens az orvosi diagnózist támogató komputertomográffal szállt be a versenybe. A BioNTech cégnek „a Covid-19 elleni oltóanyagot példátlanul rövid időn belül sikerült kifejlesztenie, és az elvégzett vizsgálatok alapján jóváhagyatnia” – hangsúlyozta Frank-Walter Steinmeier. A német szövetségi elnök immár 25. alkalommal ítélt a társadalmi kihívásokra választ adó tudósok, mérnökök, kutatók elismeréséről. 

Az idei Deutscher Zukunftspreis kitüntetést a mainzi biotechnológiai cég négy vezetője kapta és vette át 2021. november 17-én este. A berlini ceremóniát a ZDF televízió is bemutatta. A Deutscher Zukunftspreis trófeát az „immunmérnökök” közül Özlem Türeci vette föl, Karikó Katalin emelte magasba, majd továbbadta Christoph Hubernek, aki Uğur Şahin kezébe helyezte. A „Német Jövő Díjat” elnyert BioNTech csoport további kutatómunkáját támogatja a kitüntető 250 ezer euró, azaz mintegy 91 millió forint jutalom is.

Karikó Katalin a BioNTech-alapító orvosházaspárral és más kutatókkal együtt nyerte el korábban a William B. Coley-díjat, az Asztúria Hercegnője Díjat, a Novo Nordisk-díjat, a Paul Ehrlich- és Ludwig Darmstaedler-díjat. 

-------

Beszélgetés Dr. Karikó Katalinnal az üzenetvivő RNS-ről, a tudományról és az elkötelezettségről a Bridge Cultural Exchange sorozatában - videó:

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=VR21R10E4aU