A Mona Lisa festmény híres a rejtélyes mosolyáról, amely sokakat megihletett és talán megzavar is. A szakemberek azt állítják, hogy Leonardo több éve dolgozott a festményen, és hogy az alkotó folyamata során többször is átalakította a kompozíciót, hogy a nő arca még több érzelemmel legyen tele.
A Mona Lisa a Louvre múzeum egyik legnépszerűbb műalkotása és több millió ember évente megcsodálja. A festmény egyik különlegessége, hogy a reneszánsz idején készült, amikor az olajfestés technikája még viszonylag új volt. Leonardo a technikát úgy alkalmazta, hogy egyedülálló megjelenést adott a festménynek, és azóta is sokakat lenyűgöz. A Mona Lisa az egyik legértékesebb műalkotás a világon, és a reneszánsz művészet egyik legnagyobb mesterműve.
A Mona Lisa 1911-es lopása az egyik legismertebb műkincsvakázat a történelemben. A lopás elkövetője egy olasz férfi volt, Vincenzo Peruggia, aki akkoriban a Louvre-ban dolgozott festményvédőként. Peruggia a lopás előtt egy hétig bújt a múzeumban, hogy megfigyelje a biztonsági intézkedéseket és megtalálja a legmegfelelőbb alkalmat a lopásra.
A lopás napján, 1911. augusztus 21-én, Peruggia becsapta a múzeum őreit, és eltulajdonította a Mona Lisát. Az eset azonnal világszerte híressé vált, és a Mona Lisa újra és újra megjelent az újságok címlapján. Az olasz hatóságok egy éven belül megtalálták és visszajuttatták a festményt a Louvre-ba.
Peruggia azt állította, hogy a lopás célja az volt, hogy visszavigye a festményt Itáliába, mert úgy gondolta, hogy Leonardo da Vinci olasz művész volt, és a festmény az olasz kulturális örökség része kellene, hogy legyen. Peruggia később bűnösnek vallotta magát, és két év börtönbüntetést kapott a lopás miatt.
Az eset óta a Mona Lisa még inkább világhírűvé vált, és tovább növelte a festmény értékét és a Louvre-ban történő kiállításának népszerűségét.