Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője, 2025. január 27-én az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottságának ülésén egy váratlan helyzetbe került. A bizottság elnökének, Nicklas Herbstnek a késése miatt neki kellett megnyitnia az ülést, ami komoly kihívás elé állította.
A felszólalás során Deutsch Tamás erős akcentussal és több nyelvtani hibával küzdött, és láthatóan bizonytalan volt az angol nyelv használatában. Többször is a mellette ülő képviselők segítségére szorult, ami egy olyan politikus esetében, aki több mint 20 éve dolgozik Brüsszelben, komoly kérdéseket vet fel.
Deutsch Tamás 2009 óta tölti be EP-képviselői posztját, és a Fidesz hivatalos honlapja szerint angolul és franciául is beszél. Azonban a felszólalásáról készült felvételek kétségeket ébresztettek angol nyelvtudásának valódi szintjével kapcsolatban.
Egy európai parlamenti képviselő számára az angol nyelv ismerete alapvető fontosságú, hiszen az intézményben a három hivatalos munkanyelv közé tartozik az angol, a francia és a német. Azok a politikusok, akik nem beszélnek megfelelő szinten angolul, hátrányból indulnak a tárgyalásokon, és nehezebben tudják érvényesíteni országaik érdekeit.
Az Európai Parlamentben történő hatékony munkavégzés és Magyarország érdekeinek megfelelő képviselete megköveteli a gördülékeny kommunikációt. Egy olyan politikus, aki nehezen boldogul angolul, kevésbé tudja hatékonyan képviselni az országát olyan vitákban és egyeztetéseken, ahol más képviselők rutinszerűen használják a nyelvet.
További kérdéseket vet fel az is, hogy az Európai Parlament biztosít ingyenes nyelvtanfolyamokat a képviselők számára, így felmerül a kérdés: miért nem használta ki ezt a lehetőséget Deutsch Tamás?
Egy EP-képviselő számára az angol nyelvtudás elengedhetetlen a hatékony politikai munkához és Magyarország érdekeinek védelméhez az Európai Parlamentben. Deutsch Tamás felszólalása és annak visszhangja rávilágít arra a problémára, hogy a megfelelő nyelvi készségek nélkül egy politikus hátrányba kerülhet a nemzetközi politikai térben.
A kérdés tehát adott: ha valaki több mint 20 éve dolgozik Brüsszelben, hogyan lehetséges, hogy még mindig ilyen komoly nehézségei vannak az angol nyelv használatában? És ami még fontosabb: miként képviseli hatékonyan Magyarország érdekeit egy olyan politikus, akinek gondot okoz a világpolitika egyik legfontosabb nyelvén való megszólalás?