2024. november 19., kedd
Erzsébet névnapja

Mi történik a Mercedessel, ha 300 km/ órával a falnak ütközik

2023-03-10 16:30 | Nézettség: 1516
Hatalmas sebességgel terjed a Facebookon az a videó melyben egy Mercedes Benz töréstesztje látható külünböző sebességeknél. A videót eddig több mint 1,2 millian nézték meg. A kommentszekcióban természetesen elszabadult a "Fake vagy nem fake" vita.

Az bizonyosan állíthatjuk, hogy a videó nem valós, hanem animáció, mesterséges képszerkeztő eszközökkel készülhetet. Egyrészt ha belegondolunk, hogy mennyibe kerülne ennyi Mercedest összetörni, akkor millió euro feletti összeg jönne ki, amit nem valószínű, hogy a videó készítője megfinanszírozott a videó érdekében.

Másrészt a videón látszik is, hogy szerkeztett animációról van szó. A kérdés véleményünk szerint így nem az hogy valóságos videó-e amit látunk, hanem az hogy a bemutatott hatás, ami az autó sérülésének mértéke különböző sebességeknél 30km/ h-tól egészen 300 km/h-ig az közeliti-e a valósághoz.

A videó célja nyilván az lehet, hogy a gyorshajtás veszélyeire hívja fel a figyelmet, amit véleményünk szerint el is ér, hiszen rendkívül látványos módon mutatja be az ütközéseket, mégha nem is feltétlenüll a valóságban elvégzett töréstesztek elvei és logikája szerint. 

Hajas József igazságügyi szakértőt, arról kérdeztük, hogy bár a videó nem egy valós töréstesztet mutat be, de a bemutatott hatás mennyire hasonlít a valóságban is elvégzett tesztekhez.

Hajas József elmondta, hogy a törésteszteket általában az autógyártók saját modelljeik biztonsági továbbfejlesztése érdekében végzik, általában különböző mérési eszközökkel és technikákkal, kamerákkal, mérő matricákkal felszerelve az autót. Véleménye szerint azonban a videóban bemutatott események a valóságban is 90% valószínüséggel így történnének meg.

Az igazságügyi szakértő szerint itt légyeg a figyelemfelhívás és az hogy sokkoljuk, az embereket, akik nem tudják elképzelni, hogy mi történik valójában egy ütközéskör. Hajas József azt is elmondta, hogy általában a törésteszteket nem nem falnál végzik, a legygakoribb törésteszt a frontális karambol 50% átfedéssel, sajnos ebből van a legtöbb valoságos eset. A szakértő szerint egy betonfalnak történő ütközés esetén 60km / óránál már gyxakorlatilag bármilyen autóban halálos ütközés történik, emiatt magasabb sebességgel nem is nagyon csinálnak ilyen teszteket. 

Hajas József egy példával élve, felhívta a figyelmet az autópályán a követési távolság betartására, 140 km/h -ás sebességnél a 80 m lenne az ideális, amit szerinte sokan nem tartanak be, pedig egy fékezést követő ütközéskor az életünk múlhat rajta. A töréstesztekről készült videóknak és ennek a videónak is a célja, hogy felhívhja a figyelmet arra, hogy "legyél észnél".

 

 

 

Kép és a videó forrása: https://www.facebook.com/watch?v=183553294376422

A közösségi médiában egyébként elérhetők a valós töréstesztekről készült videók is. Az alábbi videóban pont egy Mercedes E-Class NCAP töréstesztje látható. Az egyik legismertebb törésteszt program a Euro NCAP (European New Car Assessment Programme) program, amely évente kiad egy átfogó autóbiztonsági értékelést az új autómodellekről.

Nagyon népszerűek a Régi kocsi - Modern kocsi tesztek. Az egyik ilyen tesztet az alábbi videóban megtekintheted.