2025 július 13-án sikeresen visszatért a Földre az Axiom-4 (Ax-4) küldetés legénysége, köztük dr. Kapu Tibor, a második magyar állampolgár, aki eljutott a világűrbe. A missziót az Axiom Space szervezte az amerikai SpaceX közreműködésével, és a Crew Dragon űrhajó fedélzetén tértek vissza a Nemzetközi Űrállomásról (ISS).
Dr. Kapu Tibor gépészmérnök és kutató, aki a Magyar Űrkutatási Program (HUNOR) keretében nyert lehetőséget arra, hogy részt vegyen az Axiom Space által szervezett, kereskedelmi jellegű űrmisszióban. Ő az első magyar űrhajós Farkas Bertalan óta, aki 1980-ban a Szaljut–6 űrállomáson teljesített szolgálatot.
Kapu Tibor az Axiom-4 fedélzetén több tudományos kísérletet végzett, elsősorban anyagkutatás, orvostudomány és űrélettan területeken. A kutatások célja többek között az volt, hogy jobban megértsük a mikrogravitációs környezet hatásait a sejtekre és anyagokra, illetve fejlesszük a földi alkalmazásokhoz felhasználható technológiákat.
Az Ax-4 küldetés 17 napig tartott, és során a legénység tagjai több mint egy tucat kutatási projektet végeztek el az ISS fedélzetén. A NASA és az ESA szakmai támogatásával zajló küldetés kulcsszerepet játszik a jövőbeli kereskedelmi űrállomások felépítésében, mivel az Axiom célja saját modulok feljuttatása és egy önálló, kereskedelmi űrállomás létrehozása az évtized végére.
A küldetés visszatérését a SpaceX Crew Dragon űrhajó segítségével hajtották végre, amely helyi idő szerint július 13-án, vasárnap este landolt az Atlanti-óceánban. A visszatérést követően a legénységet azonnal kiemelték, és orvosi vizsgálatnak vetették alá.
A Kapu Tibor által képviselt HUNOR program nem csupán tudományos, de nemzetstratégiai jelentőséggel is bír. A program célja a magyar űripar erősítése, fiatal kutatók bevonása a nemzetközi tudományos életbe, valamint technológiai innovációk fejlesztése. A küldetés során begyűjtött adatok és tapasztalatok hozzájárulnak a hazai űrkutatás fejlődéséhez, és inspirációt jelentenek a következő generáció számára.