Mire kell figyelni ingatlanvásárláskor?
Az ingatlanvásárlás nagyon fontos döntés, amelyre nagy figyelmet kell fordítani. Az alábbiakban felsorolok néhány fontos dolgot, amelyekre figyelni kell ingatlanvásárláskor:
Az ingatlan állapota: Fontos, hogy az ingatlan, amelyet meg szeretne vásárolni, jó állapotban legyen. Ajánlott szakértő segítségét igénybe venni, aki átnézi az ingatlant, és javaslatot tesz a szükséges javításokra.
Az ingatlan elhelyezkedése: Az ingatlan elhelyezkedése is fontos tényező. Ajánlott olyan ingatlant vásárolni, amely közel van a fontos helyekhez, mint például az iskolák, a bevásárlóközpontok, a munkahelyek stb.
Az ingatlan ára: Az ár az egyik legfontosabb tényező, amikor ingatlant vásárolunk. Fontos, hogy az ár megfeleljen az ingatlan értékének. Ajánlott összehasonlítani az árakat a hasonló ingatlanokhoz képest.
Az ingatlan dokumentációja: Fontos, hogy az ingatlan dokumentációja rendben legyen. Az összes szükséges dokumentumot át kell nézni, beleértve a tulajdoni lapot, a terveket, a szerződéseket stb.
Az ingatlan jogi háttere: Az ingatlan jogi háttere is fontos tényező. Ajánlott szakértő segítségét igénybe venni, aki átnézi az ingatlan jogi hátterét, és ellenőrzi, hogy minden rendben van-e.
Az ingatlan finanszírozása: Az ingatlan finanszírozása is fontos tényező. Ajánlott előre megtervezni, hogyan finanszírozza az ingatlan vásárlását, és milyen költségekre kell számítani.
Az ingatlan jövőbeli tervei: Az ingatlan jövőbeli tervei is fontosak lehetnek. Ajánlott olyan ingatlant vásárolni, amelynek jövőbeli tervei megfelelnek az Ön igényeinek.
Ezek a főbb tényezők, amelyekre figyelni kell, amikor ingatlant vásárolunk. Ajánlott gondosan átgondolni az összes lehetőséget, mielőtt döntést hozunk.
A CBRE új kutatása alapján az elkövetkezendő időszakban négy fő téma határozza majd meg az ingatlanokkal kapcsolatos döntéseket: a lokáció, az ESG, a wellbeing és a hibrid munkavégzés.
A következő két évben költözést tervezők több mint 40 százaléka szeretne a városközponthoz közelebb eső ingatlant.
Az európai válaszadók 90 százaléka ragaszkodik a legalább részben irodai munkavégzéshez.
Tízből hét kategóriában a fogyasztók az üzletben történő vásárlást választják az e-kereskedelem helyett.
Budapest – 2023. február 16. – A CBRE globális ingatlantanácsadó cég közzétette legújabb jelentését, amelyben összefoglalta azokat a generációkon átívelő attitűdöket, amelyek meghatározzák majd a következő időszakban az épített környezet alakulását.
A felmérés során, a CBRE több mint 20 000 embert kérdezett meg világszerte – a baby boomerektől egészen a Z generációig –, hogy felmérje, hogyan élnek, dolgoznak, illetve vásárolnak majd a jövőben, és ez miként hat az általuk használt ingatlanokra. A jelentés szerint a wellbeing, a lokáció, az ESG és a hibrid munka lehetősége az a négy átfogó téma, amely jelentősen befolyásolja majd az ingatlanokkal kapcsolatos döntéseket – minimális eltérésekkel az Egyesült Államokban, az ázsiai és csendes-óceáni térségben –, illetve Európában.
„A siker érdekében minden ingatlanpiaci döntés középpontjában a fogyasztónak kell állnia. Ezt a felmérést is éppen azért készítettük, hogy segítségével útmutatást nyújthassunk az ingatlanbefektetők és az ingatlant használók számára egyaránt fontos ágazatokban, különösen a lakó-, iroda-, kiskereskedelmi és logisztikai szektorban. Itt az ideje, hogy átértékeljük azt a nézetet, miszerint minden fogyasztó a kertvárosban szeretne élni, távol a munkahelyétől és a bevásárlóközpontoktól” – mondja Tasos Vezyridis, a CBRE európai kutatási igazgatója.
Élettér
Európa-szerte a válaszadók 32 százaléka tervez költözést a következő két évben, és 42 százalékuk a városközponthoz közelebbi lokációt választana jövőbeni lakhelyéül. Ez ellentmond a világjárvány során tapasztalt, a külvárosok népszerűségéről szóló narratívának, és azt mutatja, hogy a városközpont közelisége továbbra is vonzó, különösen a fiatalabb generációk esetében.
A kutatás azt is megállapította, hogy a költözni szándékozók közel fele bérléssel tervez, ami további lehetőségeket kínál a Build-to-Rent fejlesztők és befektetők számára.
Munkakörnyezet
A világjárvány lecsengése után érezhető munkahelyi tendenciává vált az irodába való visszatérés. Európa-szerte a megkérdezettek 38 százaléka mondta azt, hogy újra teljes munkaidőben dolgozik az irodában. Az ideális jövőbeli munkarend kapcsán a megkérdezettek 90 százaléka nyilatkozta azt, hogy munkaidejének legalább egy részét a munkahelyén szeretné tölteni. Ez is jól mutatja, hogy az irodákra a jövőben is szükség lesz.
A munkahelyen töltött idő hosszát ugyanakkor nagyban befolyásolja a bejárással eltöltött idő – amit az európai válaszadók 67 százaléka megemlített –, valamint az iroda jó elhelyezkedése – ezt a megkérdezettek 54 százaléka találta fontosnak. Ez is azt bizonyítja, az elhelyezkedés egyaránt fontos tényező a befektetők és a bérlők számára is, amikor új ingatlanügyletet fontolgatnak.
Vásárlási szokások
Az elmúlt két évben az e-kereskedelem vezető szerepet játszott a fogyasztók vásárlási szokásaiban, azonban a CBRE által megkérdezettek tíz kategóriából hétben a hagyományos kiskereskedelmet jelölték meg preferált vásárlási módként.
A fogyasztók nagyra becsülik az üzletben történő vásárlás élményét: az európai válaszadók 61 százaléka számára ugyanis az üzletlátogatás elsődleges célja a termék megtekintése vagy kipróbálása.
A kiskereskedők számára a fizikai üzlet többet nyújthat, mint egy értékesítési felületet a sok közül: ugyanis a megkérdezett fogyasztók 50 százaléka szeretné a terméket az üzletben megnézni, mielőtt online megvásárolná. A visszaküldések esetében a fogyasztók 43 százaléka mondta, hogy az online megrendelést inkább az üzletben adja le, mintsem postai úton visszaküldené. Mivel az e-kereskedelem költségei továbbra is emelkednek, a kiskereskedelem és logisztika többcsatornás rendszerének fenntartása kiemelkedő fontosságú.