2025. Április 21., hétfő
Konrád névnapja

88 éves korában elhunyt Ferenc pápa - Életútja, pápasága és öröksége

2025-04-21 12:55 | Nézettség: 134
2025 április 21-én, húsvéthétfő reggelén 88 éves korában elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház 266. pápája. A hírt hivatalosan Kevin Farrell bíboros, a Pápai Lajos Tanács prefektusa jelentette be a Vatikánban. A közlemény szerint Ferenc pápa reggel 7:35 perckor hunyt el vatikáni rezidenciáján, méltóságteljes körülmények között.

A hír az egész világon mély megrendülést váltott ki, hiszen Ferenc pápa több mint egy évtizeden át meghatározó alakja volt a katolikus egyháznak és a nemzetközi közéletnek.

Ferenc pápa élete: Buenos Airestől a Vatikánig

Ferenc pápa polgári nevén Jorge Mario Bergoglio 1936. december 17-én született Buenos Airesben, Argentínában, olasz bevándorlók gyermekeként. Már fiatalon elhivatottságot érzett a vallási élet iránt. 1958-ban csatlakozott a jezsuita rendhez, majd filozófiai és teológiai tanulmányokat folytatott. 1969-ben szentelték pappá.

Pályafutása során számos vezetői szerepet töltött be: jezsuita tartományfőnök volt Argentínában, majd később Buenos Aires segédpüspökévé, 1998-ban érsekévé nevezték ki. 2001-ben II. János Pál pápa bíborossá kreálta. Egyszerű életviteléről, szerénységéről és szociális érzékenységéről már ekkor ismertté vált hazájában és szerte Latin-Amerikában.

2013: A történelem első latin-amerikai pápája

2013 március 13-án, XVI. Benedek pápa lemondását követően, a konklávé Jorge Mario Bergogliót választotta meg pápává. Ezzel ő lett az első jezsuita, az első latin-amerikai és az első Ferenc néven regnáló pápa. Nevét Assisi Szent Ferencről választotta, amely már önmagában is kifejezte a szegénység, egyszerűség és béke iránti elköteleződését.

Ferenc pápa pápasága: reformok, nyitottság és együttérzés

Ferenc pápa pápasága a nyitottság és reform szellemében telt. Számos társadalmi és vallási kérdésben foglalt állást, gyakran szembehelyezkedve a Vatikán hagyományos álláspontjaival. Legfőbb célkitűzései között szerepelt:

  • a Vatikáni pénzügyek átláthatóvá tétele,
  • az egyház megújítása a szegények és kirekesztettek szolgálatában,
  • a párbeszéd erősítése a más vallásokkal,
  • az éghajlatváltozás elleni fellépés ösztönzése (Laudato si’ enciklika),
  • a migránsok és menekültek védelme.

Pápaként különösen sokat tett a világ békéjéért, a társadalmi igazságosságért és a periférián élők támogatásáért. Szimbolikus gesztusai, mint például az egyszerű fehér reverenda viselése vagy az, hogy saját kezűleg fizette ki hotelszámláját megválasztása után, szívébe lopták a híveket.

A halálát megelőző időszak: egészség és lemondásról szóló találgatások

Ferenc pápa egészségi állapotáról az utóbbi években rendszeresen jelentek meg hírek. Többször átesett műtéteken, több alkalommal tolószéket használt, és időnként lemondását is találgatták a sajtóban. Ennek ellenére egészen haláláig ellátta hivatalát, és még 2025 elején is megjelent egy önéletrajzi könyve „Remény” címmel, amely világszerte népszerű lett.

A világ gyászolja Ferenc pápát

Ferenc pápa halálát követően a Vatikánban kilencnapos gyászidőszak vette kezdetét, a hívek pedig a világ minden tájáról róják le tiszteletüket a Szent Péter-bazilikában felravatalozott egyházfő előtt. Temetésének időpontját hivatalosan még nem közölték, de várhatóan több állam- és kormányfő is részt vesz majd a búcsúztatón.

Ferenc pápa halála után a bíborosi kollégium összeül, hogy összehívja az újabb konklávét, amely megválasztja az új pápát. A katolikus világ figyelme most erre az eseményre irányul.

Ferenc pápa öröksége

Ferenc pápa öröksége messze túlmutat a Vatikán falain. Olyan egyházfőként emlékeznek majd rá, aki nem félt kérdezni, nyitni, és az evangélium üzenetét korunk kihívásaira alkalmazni. Egy olyan világban, ahol egyre inkább szükség van a hiteles, együtt érző vezetőkre, Ferenc pápa élete és munkássága példaként állhat mindenki előtt – vallási hovatartozástól függetlenül.

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=dpFtRLPhewg