Az aszpirin az egyik legismertebb és legrégebbi gyógyszer, amely az elmúlt évszázadok során számos gyulladásos és szív-érrendszeri probléma kezelésében vált népszerűvé. Mégis, bár hosszú időn keresztül „csodagyógyszernek” tekintették, az utóbbi években egyre kevesebb beteg kapja. Mi lehet ennek az oka? Miért használjuk mégis bizonyos kórképek esetén, és vajon lehet-e „csak úgy” szedegetni? Az alábbiakban ezekre a kérdésekre keresünk választ, és körbejárjuk az aszpirin helyes alkalmazását.
Az aszpirint főként lázcsillapítóként és gyulladáscsökkentőként alkalmazták, de az igazi áttörés akkor történt, amikor felfedezték, hogy segíthet megelőzni a vérrögök kialakulását. Ennek a tulajdonságának köszönhetően régóta használják a szívinfarktus és a stroke megelőzésében is, hiszen a vérrögképződés megelőzésével csökkenti az érkárosodás esélyét.
Az elmúlt évtizedek kutatásai azonban azt mutatták, hogy nem minden esetben érdemes automatikusan aszpirint szedni. Az aszpirin ugyanis hajlamosíthat a gyomor- és bélrendszeri vérzésre, különösen azoknál, akik már eleve hajlamosak erre. Emellett bizonyos vérképzőszervi betegségek vagy gyomorfekély esetén egyenesen ellenjavallt az alkalmazása. A helytelen adagolás vagy rendszeres szedés komoly egészségügyi kockázatokkal járhat, ezért fontos, hogy csak orvosi javaslatra alkalmazzuk.
Az aszpirin leginkább úgy fejti ki hatását, hogy gátolja a vérlemezkék összecsapódását, így akadályozza meg a vérrögök kialakulását. Ez azonban kettős hatás, hiszen miközben csökkenti a szív-érrendszeri kockázatokat, egyben növeli a vérzések esélyét. Ezért ma már a legtöbb szakember csak azoknál javasolja rendszeres használatát, akiknél magasabb a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélye, míg másoknál – például egészséges embereknél – inkább kerülendő.
Az aszpirin rendszeres és helytelen szedése komoly mellékhatásokkal járhat. Bár sokan gondolják, hogy napi egy tabletta biztonságos, ennek a gyógyszernek a hatása nem mindenkinél egyforma. A túladagolás vagy rendszeres szedés gyomorfekélyhez, belső vérzéshez vezethet, és jelentősen megterhelheti a szervezetet. Ezért az aszpirin szedését mindig orvosi tanács alapján kell elvégezni, hogy elkerülhetőek legyenek az esetleges mellékhatások.
Az orvostudomány folyamatos fejlődésével egyre több adat áll rendelkezésre arról, hogy az aszpirin nem minden esetben hozza a várt eredményeket. A modern kutatások megmutatták, hogy egyes betegségeknél az aszpirin szedése inkább kockázatot jelent, mintsem megelőzést. Ezért ma már szigorú kritériumok mentén döntenek arról, hogy kinek javasolt az aszpirin szedése és kinek nem, így minimalizálva a szövődmények kialakulásának esélyét.
Az aszpirin tehát továbbra is fontos gyógyszer a megfelelő esetekben, de a helytelen alkalmazás komoly kockázatokat rejt magában. Az orvosok körültekintően mérlegelik a használatát, és egyre inkább csak azoknak ajánlják, akiknél valóban jelentős előnyt nyújthat. Mindenképpen fontos, hogy az aszpirin szedését ne kezdjük el önállóan, hanem csak szakorvosi javaslatra alkalmazzuk, hogy elkerüljük az esetleges mellékhatásokat és komplikációkat.