2009 májusában egy szörnyű baleset rázta meg Magyarországot. A budapesti Aquaworld strand egyik medencéje beszippantott egy fiatalt, akit a medence alján található turbina széttépett. Az eset nemcsak a fürdőlátogatók biztonságát kérdőjelezte meg, hanem az üzemeltetési szabályok és az ellenőrzési rendszerek hiányosságaira is rávilágított. Hogyan történhetett meg mindez, és mit tehetünk hasonló tragédiák elkerülése érdekében?
Az eset hátterében több tényező állhatott. Az egyik legfőbb ok az volt, hogy a szűrőrendszer és a medence szivattyúi nem rendelkeztek megfelelő védelemmel. A baleset során a fiatal fiú testét a turbina beszippantotta, és a nagy teljesítményű forgó alkatrészek végzetes sérüléseket okoztak.
A vizsgálatok során kiderült, hogy a medencefenéken található vízelvezető nyílás nem volt megfelelően burkolva, így a szívóhatás rendkívül veszélyessé vált. Emellett az üzemeltetők nem helyeztek ki elégséges figyelmeztető táblát, amelyek jelezték volna a medence mélyebb részeinek veszélyeit.
Az eset után a szakértők az ellenőrzési és szabályozási hiányosságokat hangsúlyozták. Magyarországon akkoriban nem volt egységes szabvány a fürdők és aquaparkok medencéinek szivattyúvédelmére. Bár az EU-ban már számos országban szigorú előírásokat alkalmaztak, Magyarországon ezek betartása nem volt kötelező.
A tragédia arra is rávilágított, hogy a fürdők üzemeltetői nem mindig végeznek rendszeres és alapos karbantartást. A medencék szűrőberendezéseinek ellenőrzése és az alkatrészek időszakos cseréje elengedhetetlen lenne az ilyen balesetek megelőzéséhez.
A hasonló tragédiák elkerülése érdekében az alábbi lépéseket kellene megtenni:
Az Aquaworld-tragédia rávilágított arra, hogy mennyire fontos a medencék megfelelő üzemeltetése és karbantartása. A technikai hiányosságok és az emberi mulasztás együttesen vezetett a 2009-es szörnyű balesethez. A jövőben az ilyen esetek megelőzése érdekében nemcsak a szabályozások szigorítására van szükség, hanem a fürdőlátogatók figyelmének felhívására is. A biztonság nem lehet kompromisszum kérdése, hiszen emberéletekről van szó.