Dicsőségtáblává alakult az SZTE TIK kiállítási tere 2022. december 8-tól. Dr. Karikó Katalin, az SZTE kutatóprofesszora száznál is több elismerése közül a tudományhoz kötődő kitüntetéseket mutatják be a sajtó- és műtárgyfotók, a képek alatti információk.
A kiállítást megnyitó köszöntőjében Dr. Szabó Gábor fizikus professzor, akadémikus, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a közös egyetemista időszakukra emlékezett. Mint kiderült, a fizika szakos Szabó Gábor és a biológia szakos Karikó Katalin egyaránt az ikonikus Herman Kollégiumban élte diákéveit.
Az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság fotós projektjét kiegészíti az SZTE Klebelsberg Könyvtár Karikó-gyűjteménye. A három üvegszekrényben elhelyezett oklevelek, érmek bizonyítják: a tanulmányi verseny a tehetségek felfedezésének és fejlesztésének hatékony eszköze.
A Karikó Katalin életútját, tudományos pályáját jellemző információk három nyelven – magyarul, angolul és németül – is olvashatók az SZTE Klebelsberg Könyvtár Képtár és Médiatéka repozitórium virtuális kiállításaként.
– Hamarosan bővül a szegedi egyetem egykori hallgatójáról elérhető adattár, mert francia nyelvre is lefordítjuk a szövegeket – jelentette be Dr. Nagy Gyula. Az SZTE Klebelsberg Könyvtár főigazgatója a kiállítást megnyitó ünnepségen bemutatta az online is elérhető és kutatható repozitóriumokat.
Dr. Karikó Katalin gimnazista és egyetemista korszakából származó relikviákat adott át Dr. Fendler Juditnak, az SZTE kancellárjának, valamint Dr. Nagy Gyulának, az egyetemi könyvtár főigazgatójának. Ezek között szerepelt Karikó Katalin iskolás kori redőnyös tolltartója, Smena orsós fényképezőgépe, iskolai füzetei, egyetemi biológiai jegyzetei saját kezű rajzaival.
Elmesélte, hogy a kisújszállási Móricz Zsigmond gimnázium diákjaként jutalmazták szakköri munkájáért és tanulmányi versenyeredményeiért. Az iskolai kitüntetést, a Jermy Gusztáv-díjat elsőként kapta meg mint diák, s ezt követően az iskola odaítélte a biológia szakkörrel levelező, akkor már Nobel-díjas Szent-Györgyi Albertnek is. Az eddig az SZTE Szent-Györgyi Emlékszobájában őrzött plakett és Karikó Katalin Jermy Gusztáv-díjának érme a TIK-beli kiállításon egymás mellé, a negyedik üvegszekrénybe került. További érdekesség hogy Szent-Györgyi után 67 évvel Karikó is elnyerte a szárnyas Nikével díszített amerikai Lasker-díjat.
Nagy presztízsű nemzetközi tudományos díjakat tudhat magáénak Dr. Karikó Katalin. Például a Benjamin Franklin-érem, a Warren Alpert Alapítvány díja, a Paul Ehrlich és Ludwig Darmstaedler-díj, a Louisa Gross Horwitz-díj, a Japán-díj is e körbe tartozik.
A „Karikó Katalin elismerései – a tanulmányi versenyektől a Lasker-díjig” című kiállítás 2023. december 31-ig látogatható. A tárlatnyitót követően az SZTE díszdoktora, az SZTE kutatóprofesszora köszöntötte a XI. Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyre összesereglett több mint kétszáz diákot, az 50 hazai és határon túli iskola képviseletében megjelent mentorokat, tanárokat, akik meghallgatták az mRNS terápia kifejlesztéséről tartott előadását is.