A magyar színjátszás történelme során számos kiváló tehetség örvendeztette meg a közönséget.
Az alábbiakban tíz legendás magyar színész rövid áttekintését olvashatjuk, akik jelentős hatást gyakoroltak a magyar kultúrára:
Básti Lajos (1911-1983): A magyar színház- és filmművészet kiemelkedő alakja. Színészi játéka mélyen átélt és árnyalt volt, drámai és vígjátéki szerepekben egyaránt remekelt. Emlékezetes alakításai közé tartozik a "Szindbád nyolcadik utazása", a "Hamlet", a "Tartuffe" és a "Mephisto".
Bessenyei Ferenc (1902-1986): Kossuth-díjas színész, rendező, színházigazgató. Pályafutása során a Nemzeti Színház, a Vígszínház és a Madách Színház társulatainak is tagja volt. Klasszikus magyar drámák főszerepeit játszotta, de vígjátékokban is kiváló volt. Emlékezetes alakításai közé tartozik a "Bánk bán", a "Három garas", a "Tartuffe" és a "Pygmalion".
Darvas Iván (1912-1980): Jeles színész, rendező, színházigazgató, a Nemzeti Színház örökös tagja. Színészi játéka visszafogott és intellektuális volt, mégis mély érzelmeket közvetített. Drámai szerepekben tűnt ki, de vígjátékokban is helytállt. Nevezetes alakításai közé tartozik a "Tartuffe", a "Három garas", a "Hamlet" és a "Werther szenvedései".
Gábor Miklós (1918-2006): Kossuth-díjas színész és rendező. A Vígszínház, a Madách Színház és a Nemzeti Színház társulatainak is tagja volt. Színészi játéka humoros és karizmatikus volt, drámai és vígjátéki szerepekben egyaránt jeleskedett. Emlékezetes alakításai közé tartozik a "Pygmalion", a "Három garas", a "Tartuffe" és a "Szindbád nyolcadik utazása".
Latinovics Zoltán (1926-1977): A magyar komédia legendás alakja. Színészi játéka fergeteges és improvizatív volt, humora szellemes és ironikus. Főként vígjátékokban tűnt ki, de drámai szerepekben is megcsillogtatta tehetségét. Nevezetes alakításai közé tartozik a "Családi pótlék", a "Locskafelhő", a "Mi férfiak, ha szerelmesek leszünk" és a "Pocahontas".
Márkus László (1927-1985): Kossuth-díjas színész és rendező, a Nemzeti Színház örökös tagja. Színészi játéka visszafogott és intellektuális volt, mégis mély érzelmeket közvetített. Főként drámai szerepekben tűnt ki, de vígjátékokban is helytállt. Nevezetes alakításai közé tartozik a "Tartuffe", a "Három garas", a "Hamlet" és a "Werther szenvedései".
Práger Antal (1898-1987): Kossuth-díjas színész és rendező. A Vígszínház, a Madách Színház és a Nemzeti Színház társulatainak is tagja volt. Színészi játéka karizmatikus és meggyőző volt, drámai és vígjátéki szerepekben egyaránt kiválóan teljesített. Emlékezetes alakításai közé tartozik a "Pygmalion", a "Három garas", a "Tartuffe" és a "Szindbád nyolcadik utazása".
Pécsi Sándor (1927-1993): Kossuth-díjas színész, rendező és énekes, a Vígszínház örökös tagja. Színészi játéka energikus és temperamentumos volt, kiválóan énekelt és táncolt is. Főként vígjátékokban tűnt ki, de operettekben és musicalekben is nagy sikereket ért el. Nevezetes alakításai közé tartozik a "Csárdáskirálynő", a "Leányka a pici cipőben", a "Hello Dolly!" és a "La Mancha lovagja".
Simkovits Imre (1922-2011): Kossuth-díjas színész és rendező, a Nemzeti Színház örökös tagja. Színészi játéka hiteles és meggyőző volt, drámai és vígjátéki szerepekben egyaránt jeleskedett. Történelmi drámákban és vígjátékokban tűnt ki, de Shakespeare-drámákban is sikereket ért el. Nevezetes alakításai közé tartozik a "Bánk bán", a "Hamlet", a "Tartuffe" és a "Három garas".
Szabó Gyula (1936-1988): Jeles színész és rendező, a Vígszínház és a Nemzeti Színház társulatainak is tagja volt. Színészi játéka visszafogott és intellektuális volt, mégis mély érzelmeket közvetített. Drámai szerepekben tűnt ki, de vígjátékokban is helytállt. Nevezetes alakításai közé tartozik a "Tartuffe", a "Három garas", a "Hamlet" és a "Werther szenvedései".
Ez a lista természetesen nem teljes, hiszen számos más kiemelkedő magyar színész is méltó lenne az említésre. Mégis, ez a tíz művész kiválóan reprezentálja a magyar színjátszás gazdagságát és sokszínűségét.