A három éve bemutatkozott Enjoy Budapest robotkávézó mintájára hamarosan országszerte számos vendéglátóhelyen robotok vihetik ki az asztalokhoz az ételeket és az italokat, miközben szórakoztatják is a vendégeket - köszönhetően egy magyar fejlesztésnek.
Csizmazia Tibor, az Enjoy Robotics Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a kávézó üzemeltetési tapasztalatai alapján kidolgoztak egy komplex rendszert, melynek révén a robotok a vendéglátás magasabb szintjét biztosítják, a vendégélmény növelése mellett a személyzet terhelését és a költségeket is csökkentik.
Egyetemi és szakmai partnereik segítségével két év alatt felzárkóztak a nemzetközi piacvezető gyártókhoz, és emellett megoldást találtak egy európai sajátosságra, a soknyelvűségre.
„Olyan kommunikációs rendszert építettünk fel, melynek alapja a robot egyszerű taníthatósága. Segítségével a robot néhány hónap alatt a munkája során elhangzó kérdések 80-90 százalékára képes választ adni. A megoldás bármilyen nyelven működik, így megnyithatja a nemzetközi porondra lépést a hazai robotgyártás számára” – mutatott rá Csizmazia Tibor.
Szót ejtett arról is, ne legyen kétségünk afelől, hogy a robotok a jövőnk részét fogják képezni. Becslése szerint Magyarországon néhány éven belül több ezer robot fog üzemelni a vendéglátásban és az egészségügyben.
Dr. Husi Géza, a Debreceni Egyetem Műszaki Kar dékánja elmondta, mivel a régió vezető egyetemévé szeretnének válni, kötelességük, hogy támogassák az innovatív vállalkozásokat a fejlődésben.
„Fontosnak tartjuk, ha ilyen új ötleteik vannak, mögéjük álljunk a tudásunkkal, tapasztalatainkkal, hallgatóinkkal, mérnökeinkkel és segítsük őket a céljaik elérésében. Ha megnézünk egy robotot, akkor láthatjuk, hogy az építészektől a gépészeken át a mechatronikai mérnökökig a fejlesztésbe nagyon sokan be tudnak kapcsolódni” – fogalmazott.
Az Enjoy Robotics Zrt. fülesdi robotgyára 2500 négyzetméteren terül el, az első ütem indítását követően további növekedésre is lehetőségük van.
Dr. Péter Csaba, Fehérgyarmat polgármestere örömét fejezte ki, hogy újítás történik a térségben.
„A robotika az emberiség jövőjét jelenti, egyre több területen kell alkalmazni. Boldog vagyok, hogy Fehérgyarmat térsége ad otthont egy ilyen vállalkozásnak és azt szeretnénk, ha ez a korszerű technológia az oktatás terén is bevezetésre kerülne a városban. Olyan munkavállalókat szeretnénk kinevelni, akik felkészültek ezek irányítására, hiszen az innovatív megoldások a jövőnket szolgálják” – magyarázta.
Az egészségügyi dolgozókat segítő, ember formájú robotot mutattak be Hong Kongban. A Grace nevű robot mesterséges intelligenciájának köszönhetően képes beszélgetések kezdeményzésére, a testére szerelt hőkamera segítségével pedig akár a nővéreknek és az ápolóknak is tud segíteni. Szakemberek szerint az ilyen robotok alkalmazásával a kórházi depresszió kialakulása is csökkenhet.