Nem minden piacon kapható tojás kistermelői...
Kulisszatitkok a piacozók trükkjeiről, amivel becsapják a gyanútlan vásárlót.
Mik azok az ismertető jelek, amikre figyelj, ha tojást vásárolsz.
Miben különbözik a ketreces, mélyalmos, szabadtartású vagy ökológiai tojás?
A magyarországi boltokban a mélyalmos tojás a legelterjedtebb. Ennek oka, hogy vásárlók és az áruházláncok részéről is nagyobb rá az igény, mint a ketreces tojásra.
Ketreces: anagyüzemi ketreces tartás egy arra kifejlesztett rendszer, amelyben a tyúkok összezárt elemek között(minimálisan 750 négyzetcentiméter, amely egy A/4-es papír méretű) élnek, rendszerint egymás fölött elhelyezve. A gazdának gondoskodnia kell a megfelelő körülmények megteremtéséről.
Mélyalmos: a tyúkok zárt térben élnek, de nem korlátozottak a mozgásban – szabadon mozoghatnak azon belül – almozott kaparótér áll a rendelkezésükre. Négyzetméterenként 9 tyúkot lehet így elhelyezni. A tyúk kapirgálhat, porfürdőzhet, és tojófészekben tojja le a tojásait.
Szabadtartású: a tyúkok napközben a szabadban mozoghatnak és a szabadtéri kifutójukat nagyrészt növényzetnek kell borítania, így körülbelül a szükségleteik szerint élhetnek.
Ökológiai: Ebből a fajtából van a legkevesebb. Az tyúkok jellemzően nagy területen élnek. Kiemelt feltétel az ökológiai táplálék és az életterük, vagyis fontos, hogy a kifutó is ökológiai terület legyen mivel ez is fontos táplálékforrás.
A két típus között semmilyen különbség sincs tartalom, íz vagy állag tekintetében.
A történet csak annyi, hogy a fehér héjú tojást fehér tollú tyúk, a barna héjút pedig barna tollú tyúk tojja.