Márkus László (1927–1985) a 20. század egyik legismertebb és legkedveltebb magyar színésze volt. Kiemelkedő tehetsége, különleges színpadi jelenléte és jellegzetes hangja miatt a közönség és a szakma egyaránt nagyra értékelte.
Karrierje és pályafutása:
Márkus László a budapesti Színművészeti Főiskolán végzett, és már fiatalon a Vígszínház tagja lett. Később a Madách Színházhoz szerződött, ahol legendás szerepeket alakított. Klasszikus és modern darabokban egyaránt otthonosan mozgott. Shakespeare-től Molière-ig számos nagy szerep fűződik a nevéhez.
Filmes és televíziós szerepei:
Márkus nemcsak színházban, hanem filmekben és televíziós műsorokban is népszerű volt. Egyik legismertebb filmszerepe az A tizedes meg a többiek című klasszikus filmben volt, ahol humoros és emlékezetes alakítást nyújtott.
Humora és egyedisége:
Márkus László híres volt különleges humoráról és improvizációs képességéről, ami miatt számos kabaré- és rádióműsor kedvelt szereplője lett. A karakteres előadásmódja és sármja generációk kedvencévé tette.
Személyes megpróbáltatásai és tragédiája:
Zsidó származása miatt a nyilasok édesanyjával együtt tizenkétszer vitték le a Duna-partra, hogy kivégezzék, de mindannyiszor megmenekültek. Édesanyjával szoros kapcsolatban maradt egész életében, aki fia halála után is tovább élt. Márkus László halála után édesanyját fia mellé temették, azonban a síron csak annyi szerepel, hogy „egy színészkirály nyugszik itt”, és hogy a sírt Édesanyja állította. Édesanyja neve nem került fel a sírkőre, ezzel is megőrizve fia emlékét.
Elismerések:
Munkásságáért több kitüntetést és díjat kapott, köztük a Kossuth-díjat is. Halála után is a magyar színháztörténet egyik meghatározó alakjaként tartják számon.