A belvárosi ingatlanok specialistája, a Central Home szerint az átlag eladók számára is nehezítő tényezőként volt jelen a vírus, mivel jóval alacsonyabb vevőcsoport jelentkezett a megszokottnál, hiszen a korábban aktív külföldi befektetők elmaradtak. Ezáltal sokkal nehezebb lett az ingatlanérték megfelelő meghatározása is.
„Két dolgot emelnék ki, mint markáns változást” - kezdi Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője. -„Az online portálok hirdetéseit figyelve egyértelműen az volt a jellemző, hogy az ingatlan első publikus hirdetett ára és az értékesítési összeg közötti különbség bizonyos területeken meghaladta a 15 %-ot is. Tehát nem mindig sikerült az eredetileg elképzelt és vágyott áron értékesíteni az ingatlant, amelynek nyilván néhol a nem megfelelő árképzés is oka volt, de a vevőcsoport csökkenése is. A másik nagy különbség már a járvány kezdete óta fennáll: jóval nagyobb értékesítési idővel kell számolni. Míg 2018-ban átlagosan 1 hónap volt a belvárosban az ingatlanok értékesítési ideje, ez most legjobb esetben is 3 hónap körül mozgott.”
Természetesen a piac minden szereplőjét az értékek alakulása foglalkoztatja leginkább. Kis mértékű áremelkedést tapasztalhattunk csupán, amelyre mindenképpen az MNB által promotált lakáshitel konstrukciók, hitelmoratóriumok és az állam befektetési lépései a magyarázat, amelyekkel igyekeztek az ingatlanpiacot egyben tartani. Ez viszonylag stabil értékpiacot teremtett, így elmondható, hogy átlagban 6%-os ingatlanár emelkedést tapasztaltunk 2021-ben a belvárosban.
Megfigyelhető volt, hogy egyes időszakokban nagyobb igény keletkezett bizonyos típusú lakásokra, így például tavasszal a 2 szobás újépítésű ingatlanok piacán volt erős kereslet és nagy nyomás a vevők részéről. És míg korábban azért folyamatosan volt igény 2-3 szobás exkluzív ingatlanok megvásárlására a Belvárosban, 2021 őszén hirtelen drasztikusan csökkent az érdeklődés ezen a területen.
„Van még egy piaci terület, amelyik nagyon várta a pozitív változásokat” - folytatja Ben-Ezra Orran. -„Az év második felében és leginkább az év vége felé közeledve sokak örömére már megjelentek az első turista csoportok a belvárosban, de ez egyelőre nagyon messze van a korábbi volumentől. Ennek megfelelően nem igazán érintette markánsan mindez az AirBnB piacot. Természetesen voltak tulajdonosok, akik már tudtak profitálni ebből a forgalomból is, ami a 2020-as lenullázódás után nyilvánvalóan nagyon pozitív dolog volt számukra. De azért inkább úgy fogalmaznék, hogy az AirBnB-piacot továbbra is téli álomban tartja a koronavírus.”
Nem véletlen tehát, hogy a többi ingatlanpiaci szereplőhöz hasonlóan a Central Home is a járvány megszűnését, a hétköznapi élet normalizálódását várja a 2022-es évtől.
Építőanyag-árrobbanás, poszt-covid pénzpumpa, alapkamat emelés... Vajon ezek hatások hogyan befolyásolják a piacot, és hogyan alakulnak az ingatlanárak 2021-ben? Nézzük meg a szakértő elemzését videón: