Az univerzum születése közel 14 milliárd évvel ezelőtt kezdődött, és az eltelt idő alatt számtalan esemény és folyamat játszódott le. A galaxisok kialakultak, csillagok születtek, és több ezer milliárd bolygó jött létre, köztük a Föld is. Az univerzum története és jelenlévő objektumai figyelemre méltóak és izgalmasak, azonban egy ember élete összehasonlíthatatlanul rövid ideig tart, átlagosan körülbelül 70 évig.
Ez a rövid időszak az univerzum időskáláján csak egy cseppnek tekinthető, mintha egy pohár vizet öntenénk a Föld óceánjába. Az emberi élet ugyan fontos és jelentős minden pillanatában, de a nagyobb képben nézve csak egy pillanatnyi jelenlét az univerzumban.
Sajnos, egy ember élete során rengeteg dologról lemarad, ami az univerzumban történik.
Az alábbiakban bemutatok néhány eseményt, amelyek biztosan bekövetkeznek, de amelyeket mi már nem fogunk megélni.
Földet kiirtó aszteroida: A 99942 Apophis névre keresztelt aszteroidát 2004-ben fedezték fel, és azonnal óriási aggodalmat keltett a tudósokban. Kiderült, hogy viszonylag nagy az esélye annak, hogy az aszteroida ütközik a Földdel 2029-ben. Azonban későbbi kutatások szerint ez az esély csökkent, és jelenleg úgy tűnik, hogy az Apophis nem jelent veszélyt a Földre.
Ütközés az Androméda-galaxissal: A Tejútrendszerünk, amelyben mi is helyet foglalunk, ütközési pályán van a szomszédos Androméda-galaxissal. Az ütközés körülbelül 4,5 milliárd év múlva várható, és ez egy monumentális esemény lesz az univerzumban. Azonban az ütközés utáni kimenetel bizonytalan, és a két galaxis közül nem tudjuk pontosan, melyik marad fenn.
Az élet vége a Földön: Bár az Androméda-galaxis ütközése is hatalmas esemény lesz, az emberiség valószínűleg nem fogja megtapasztalni. A Föld felszíne ugyanis már jóval az ütközés előtt túl forróvá válik ahhoz, hogy folyékony víz létezzen rajta, így az életnek véget vet. Az óriási hőmérséklet és az energiakiáramlás következtében az ütközést követően a Föld felszíne elpusztul és lakhatatlanná válik.
Az univerzum vége: Bár az univerzum folyamatosan fejlődik és változik, eljön az az idő, amikor minden véget ér. Több száz milliárd év múlva a csillagkeletkezés folyamata leáll, és az univerzumban már csak fekete lyukak, fehér törpék, barna törpék és neutroncsillagok maradnak hátra. A csillagok kialudnak, az energia elfogy, és az univerzum sötétségbe merül. Ez az esemény jelenti az univerzum végső végét, és az emberiség már rég eltűnik ebben az időben.
Ezek az események csupán néhány példa arra, hogy az univerzum milyen hatalmas időskálában és folyamatokban zajlik. Az emberi életkorhoz viszonyítva ezek a történések hihetetlenül hosszú időtávokon belül zajlanak, és az emberiség már nem lesz jelen ezekben az időkben. Ez azonban nem csökkenti az élet értékét és fontosságát.
Bár rövid időre vagyunk itt, minden pillanatunk jelentőséggel bír, és lehetőségünk van felfedezni és megérteni az univerzumunkat a ránk jutott idő alatt.