A "tiszavirágzás" kifejezés a tiszavirág (Palingenia longicauda) nevű kérészfaj rendkívül látványos rajzására utal, amely főként a Tisza folyó és mellékfolyói mentén figyelhető meg. Ez a jelenség, amely többnyire június végén, július elején történik, amikor a lárvák tömegesen kelnek ki a vízből, és csak néhány órát élnek, hogy szaporodjanak és lerakják petéiket.
A tiszavirágzás különleges és lenyűgöző természeti esemény, ami rengeteg látogatót vonz, mivel a kérészek hatalmas felhőkben repülnek a víz fölött, ami látványos és egyedülálló jelenséget eredményez. Az esemény rövid élettartamú, ami még különlegesebbé teszi.
Stábunk negyed hét körül ült csónakba és a Tisza Maros torkolatát vette célba, majd a Tiszán haladtunk pár száz métert. Az első kérészeket fél 7 után pillantottuk meg. Hét óra után kezdődött a kérészek tömeges "násztánca" , csodálatos látványt nyújtottak a lemenő nap által megvilágított vizen. Több kérész a csónakunkba repült és kameránk előtt történt meg a vedlés.
Este 8 óra körül már a Tisza közepén a víz feltt repültek a "tiszavirágok" hatalmas kérészfelhőket alkotva, mely párosult egy fantasztikus naplemetével.
Nézd meg ezen természeti jelnségről készült videónkat, érdemes!