2025. július 17., csütörtök
Endre, Elek névnapja

5 bűvésztrükk, amit otthon is kipróbálhatsz – és ami mögött tudomány van!

2025-07-16 18:22 | Nézettség: 146
Van egy videó a YouTube-on, amit mindössze két hónap alatt közel 10 millióan néztek meg – egészen pontosan 9,6 millióan –, és nem véletlenül! A CrunchLabs csatornáján megjelent videóban a korábban középiskolai bűvészként és tanárként ismert Science Bob Pflugfelder mutat be 5 lenyűgöző trükköt, amelyek úgy tűnhetnek, mintha varázslat lennének – valójában azonban tudományos jelenségek állnak mögöttük.

És mi a legjobb az egészben? Ezeket a trükköket otthon is kipróbálhatod! Lássuk, miről is van szó!

1. Utóképes gyűrűtrükk – amikor az agyad „varázsol”

Az első trükkhöz csak egy gyűrűre és egy kis szemkontaktusra van szükség. A látszat szerint a gyűrű áthatol Bob ujján, pedig valójában ez csak az agyunk játéka. A trükk az utóképhatáson alapul: a szem nem képes minden gyors mozdulatot közvetíteni az agynak, így az „kitölti a hiányzó részeket”. Ezért tűnik úgy, mintha a gyűrű mágikusan áthaladna az ujjadon – pedig csak nagyon ügyesen időzített mozdulatokból áll.

2. A láthatatlan víz – pelenkatrükk poharakkal

Ebben a klasszikus „melyik pohárban van a víz?” játékban a csavar az, hogy valójában egyikben sincs. A titok nyitja egy folyadékfelszívó polimer, amit többek között a pelenkákban is használnak. Ez a fehér por azonnal magába szívja a vizet, így amikor átöntöd egyik pohárból a másikba, úgy tűnik, mintha eltűnne – pedig csak „megkötődött”. Egy kis kémia, egy kis trükk, és a hatás garantált!

3. A lebegő ketchup – avagy a kartezianus búvár

Fogj egy vízzel teli átlátszó palackot, és dobj bele egy kis ketchupos tasakot. Alapesetben lebeg – de ha enyhén összenyomod az üveget, a tasak lesüllyed. Ez a jelenség a kartezianus búvár nevű fizikai trükk, amely a sűrűség és a nyomás kapcsolatán alapul. A ketchupos csomagban lévő kis légbuborék nyomásra összehúzódik, így a csomag sűrűsége nő, és lemerül. A varázslat? Csak fizika!

4. Lebegő lufigyűrű – a statikus elektromosság varázsa

Ha valaha dörzsöltél lufit a hajadhoz, ismerős lehet a jelenség: a hajad „elektromossá válik”. Ebben a trükkben Bob egy műanyag zacskóból kivágott gyűrűt lebegtet a feltöltött lufi felett. A dörzsölés során a lufi negatív töltést vesz fel, és taszítani kezdi a szintén feltöltött gyűrűt. Ez az elektrosztatikus taszítás képes annyira legyőzni a gravitációt, hogy a gyűrű lebegni kezd – akár egy medúza a levegőben.

5. A varázslatos vízzacskó – tucatnyi ceruza, nulla szivárgás

A videó talán leglátványosabb része az, amikor Bob egy vízzel teli műanyag zacskót ceruzákkal szúr át, mégsem folyik ki belőle semmi. A titok ismét a polimerekben rejlik: a zacskó anyaga képes rugalmasan körülölelni a ceruzát, így gyakorlatilag lezárja a lyukat. Csak akkor kezd el folyni a víz, ha kihúzod a ceruzákat – vagy nem szúrsz elég ügyesen.

Tudomány > varázslat?

Ahogy Science Bob is mondja: néha a tudomány még a bűvészkedésnél is menőbb. Ezek a trükkök nemcsak szórakoztatóak, de tanulságosak is – megmutatják, hogyan működik a világ, és mi mindenre képes a fizika, kémia vagy épp az emberi agy.

Ha kedvet kaptál, nézd meg a teljes videót , és próbáld ki te is a trükköket! A videó végén még egy kihívás is vár: vajon te hány ceruzát tudsz egy zacskóba szúrni anélkül, hogy eláztatnád a konyhát?

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=02k8vRi5f_I