Andrássy Katinka, a híres magyar Vörös Grófnő, az egyik legkülönlegesebb alakja volt a XX. századi történelemnek. A magyar arisztokrácia egyik legismertebb családjából származott, de nemesi származása ellenére radikális politikai nézeteket vallott, és élete során többször is szembekerült a hatalommal. Neve összeforrt a baloldali eszmékkel, a nők egyenjogúságáért folytatott harccal, valamint Hitler és a náci rezsim leleplezésével.
Andrássy Katinka 1886-ban született egy előkelő magyar főnemesi családban. Apja, Andrássy Tivadar, a Monarchia egyik meghatározó politikai alakja volt. Anyja, Zichy Eleonóra, szintén arisztokrata származású volt. A családtagjai a konzervatív, monarchista eszméket képviselték, azonban Katinka más utat választott.
Fiatal korától kezdve érdeklődött a szociális igazságosság és a munkásmozgalmak iránt. A magyar nemesi világban szokatlan módon radikális baloldali nézeteket kezdett vallani, és aktívan támogatta az 1918-as őszirózsás forradalmat, amely a Habsburg-monarchia bukásához vezetett. Károlyi Mihálynéként központi szerepet játszott a Magyar Népköztársaságban.
Andrássy Katinka később emigrációba kényszerült, és Nyugat-Európában folytatta politikai tevékenységét. Az 1930-as években Berlinben és más európai nagyvárosokban fordult meg, ahol első kézből tapasztalta meg a náci rezsim térnyerését. Rendkívül jó politikai érzékkel rendelkezett, és korán felismerte Hitler veszélyét.
1933-ban, amikor Hitler hatalomra került, Katinka elsőként figyelmeztette a nyugat-európai közvéleményt arra, hogy a náci rezsim valódi célja egy totalitárius diktatúra kiépítése, amely háborúhoz fog vezetni. Írásaiban és előadásaiban leleplezte a nemzetiszocializmus valódi természetét, és dokumentálta a nácik kegyetlen módszereit, amelyek akkoriban még kevéssé voltak ismertek a nyilvánosság számára.
A II. világháború alatt Andrássy Katinka aktívan részt vett az ellenállási mozgalomban. Összeköttetései révén fontos információkat juttatott el a szövetséges hatalmakhoz, és segített a náciellenes propaganda terjesztésében.
A háború után azonban Magyarországon a szovjet megszállás és a kommunista diktatúra következett. Katinka, aki bár baloldali eszméket vallott, nem támogatta a sztálinista rendszert, és élete végéig kiábrándultan szemlélte a történelem alakulását. 1964-ben hunyt el, de öröksége tovább él, mint egyike azon magyar nőknek, akik bátran kiálltak az igazságért és az emberi jogokért.
Andrássy Katinka nem csupán egy arisztokrata, hanem egy bátor politikai aktivista is volt, aki az igazságtalanság ellen küzdött. A Vörös Grófnő néven ismertté vált történelmi személyiség Hitler és a náci rendszer egyik legkorábbi leleplezője volt, aki már az 1930-as évek elején figyelmeztette a világot a közelgő veszélyre. Emigrációja alatt is kitartott elvei mellett, és mind a háború, mind az azt követő időszak során igyekezett a szabadság és a demokrácia eszméit képviselni.
Élete és munkássága ma is fontos üzenetet hordoz: a bátorság és az igazság iránti elkötelezettség időtálló értékek, függetlenül attól, hogy milyen politikai rendszerek próbálják elhallgattatni azokat, akik ki mernek állni az elveikért.