2025. Április 12., szombat
Gyula névnapja

A magyar költészet napja – Ünnep a szavak tiszteletére a Vígszínház színpadán

2025-04-11 11:18 | Nézettség: 100
Április 11-e minden évben különleges nap a magyar irodalom kedvelőinek: a magyar költészet napját ünnepeljük ezen a napon, József Attila születésnapján, aki 2025-ben lenne 120 éves. A jeles alkalomhoz kapcsolódva idén is megrendezésre került a Vígszínház ünnepi műsora, mely méltó tisztelgés volt a magyar líra előtt. Az előadás online is elérhető, a színház hivatalos YouTube-csatornáján: A magyar költészet napja – Vígszínház (2025) címmel.

Az ünnep jelentése

A magyar költészet napját 1964 óta ünnepeljük, célja a magyar nyelvű költészet népszerűsítése, valamint az élő irodalmi hagyományok továbbadása. Ezen a napon országszerte irodalmi estek, versmondó versenyek, közösségi felolvasások és színházi események zajlanak – ezek közül évről évre kiemelkedik a Vígszínház ünnepi összeállítása, mely nemcsak színvonalas, de meglepően friss és sokrétű is.

A műsor: hagyomány és kortárs hangok

A 2025-ös előadás szívét és lelkét a József Attila előtti tisztelgés adta. A nyitó gondolatokban elhangzott, hogy a magyar irodalom és költészet az identitásunk egyik legmélyebb és legmaradandóbb eleme. A műsort kísérő mesteri zenei aláfestésről Mester Dávid gondoskodott, a hangulat így egyszerre volt emelkedett és bensőséges.

A közönség többek között hallhatta:

  • József Attila „Eszmélet” és „Nagyon fáj” című műveit,

  • Kosztolányi Dezső „Hajnali részegség” című klasszikusát,

  • valamint Ady Endre „Szeretném, ha szeretnének” című ikonikus versét.

Ezeket a verseket a Vígszínház kiváló színészei szólaltatták meg, köztük Balázsovits Edit, Gyöngyösi Zoltán, Orosz Ákos, Márkus Luca és sokan mások. A szavalatokból érződött a versek mély ismerete és érzelmi átélése.

Örkény és József Attila találkozása

Az est egyik legemlékezetesebb pontja az volt, amikor Örkény István fiatalkori élményéről hallhattunk, mikor egy korai novellájával felkereste József Attilát a Szép Szó szerkesztőségében. A jelenetből kirajzolódott, hogyan válik a kritika éltető erővé, és hogy milyen meghatározó szerepe lehet egy találkozásnak az alkotói pálya indulásában.

Kortárs költészet és megzenésített versek

A műsor nemcsak a klasszikusokra fókuszált. Presser Gábor megzenésített két modern verset: Parti Nagy Lajos „Ujjaim kibogoznád” és Varró Dániel „A bús piros vödör” című művét. A dalok könnyedsége és mélysége új nézőpontból közelítette meg a költészetet, különösen a fiatalabb közönség számára.

Emellett elhangzott egy vers Mészöly Tibor tollából, amely az istenkeresésről, vallásról és a végső valóságról szólt – filozófiai mélysége ritka pillanatokat teremtett a nézőtéren.

Egy est, ami nyomot hagy

Az esemény zárásaként felcsendült Szabó Lőrinc „Hajnali rigók”, Radnóti Miklós, Vörös Sándor, valamint egy megindító új vers Nagy Szabolcstól, amely egy egyszerű falfolt hétköznapi metaforáján keresztül beszélt a szerelemről, múlásról és az emlékezésről.

Az est egyik fő üzenete az volt: a költészet nem csak múltidézés, hanem élő, eleven tapasztalat, amely mindenkit megszólít – korosztálytól, stílustól vagy műfajtól függetlenül.

Költészet ma

A Vígszínház produkciója ismét bebizonyította, hogy a magyar költészet nem poros tankönyvlapokon él, hanem velünk van: dalokban, gondolatainkban, gyászainkban és örömeinkben. A költészet napja nem csupán egy emléknap, hanem a magyar nyelv ünnepe, és mindazé, amit a szavak által átadhatunk egymásnak.

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=WXlRgjN8tBY