Az Országház építése 1885-ben kezdődött, és 1902-re készült el – összesen 17 évnyi munkát igényelt. A grandiózus projektben több mint 100 000 munkás vett részt, és elképesztő mennyiségű építőanyag került felhasználásra:
Minden egyes elem a történelmi Magyarország területéről származott, ami az épület nemzeti jellegét erősíti.
Az Országház tervezője, Steindl Imre, egy nemzetközi pályázaton nyerte el a jogot a terv elkészítésére, de az építkezés közepén elveszítette látását. Mire az épület elkészült, már teljesen vak volt, és 1902-ben elhunyt, mielőtt láthatta volna élete fő művét. Emlékét egy mellszobor őrzi az épület falai között.
A Parlament alaprajza tökéletesen szimmetrikus, ezzel az egyenlőséget és az egyensúlyt szimbolizálja. A két, egyforma méretű ülésterem (alsó- és felsőház) is ezt az elvet tükrözi. A kupola, amely e két termet összeköti, az összefogás szimbóluma.
A díszítőelemek között magyar állatokat, növényeket és népművészeti motívumokat is találunk, így az épület minden részlete a magyar történelmet meséli el.
Az Országház építészeti stílusa egyszerre több kor jegyeit viseli:
Ez a szándékos stíluskeverés időtlen, mégis egyedi magyar karaktert kölcsönöz az épületnek – kívülről akár egy mesevilágból lépett kastélynak is tűnhet, belül pedig egy történelmi időutazás vár.
A magyar Parlament valóban gigantikus:
Nem véletlen, hogy az Országház a világ harmadik legnagyobb parlamentje – csak Románia és Argentína előzi meg.
Az Országház nem csupán törvényhozási központ, hanem szent hely is. A kupola alatt található a magyar Szent Korona, amely több mint 800 éves, és a koronázási hagyomány szerint csak az lehetett uralkodó, akit ezzel avattak fel.
A korona golyóálló üveg mögött, folyamatos őrizet alatt található – nemzeti ereklyeként tisztelik.
A Parlament épületét folyamatosan karbantartják és felújítják. A méretei és részletgazdagsága miatt állandó állványok, restaurátorok és szakemberek dolgoznak rajta – legyen szó aranydíszítések tisztításáról vagy a homlokzat kőelemeinek javításáról.
Ez a gondoskodás is azt mutatja, mennyire fontos értékként tekintünk rá.
A magyar Országház nem csupán lenyűgöző épület a Duna partján, hanem a nemzeti identitás egyik legfőbb szimbóluma, ahol kőbe vésett történelem, szimbólumok és személyes sorsok találkoznak. A Love Visa Europe videójának köszönhetően új szemmel nézhetünk erre a csodára – és talán legközelebb már nem csak mint turista, hanem mint örökségünket őrző látogató térünk vissza hozzá.