A cuttlefish, vagy magyarul szépiának is nevezett állat, nem hal, hanem egy gerinctelen fejlábú, a tintahalak és polipok közeli rokona. A földünkön élő egyik legintelligensebb gerinctelen faj, amely már több mint 100 millió éve jelen van a tengerekben.
A cuttlefish W alakú pupillája különleges optikai képességeket biztosít számára: segít a mélységérzékelésben és a tükröződések kizárásában. Bár csak egy fotoreceptorral rendelkezik – így elméletileg fekete-fehérben lát –, kutatók szerint ennek ellenére képes színek érzékelésére is.
A videó egyik leglátványosabb részében megtudhatjuk, hogy a cuttlefish képes hipnotizálni zsákmányát. A bőrében található kromatofórák segítségével gyorsan váltogatja színeit, csíkos, pulzáló mintákat hoz létre, amellyel elvarázsolja vagy összezavarja a rákokat és kisebb halakat, mielőtt lecsapna rájuk.
Ez a hipnotikus technika még a polipokat is lekörözi, hiszen egyik másik állat sem képes ilyen komplex vizuális manipulációra.
A cuttlefish meglepően intelligens: kognitív teszteken hasonlóan teljesített, mint csimpánzok vagy varjak. A videóban egy ilyen tesztet is bemutatnak, amely során az állat képes volt önuralmat gyakorolni a jobb minőségű táplálék megszerzése érdekében.
Továbbá teljesen kifejlett állapotban kel ki a tojásból, vagyis nincs gyermekkora vagy „tinédzserkora” – azonnal felnőttként viselkedik, köszönhetően aránytalanul nagy agyának.
A cuttlefish lebegőképességét egy egyedi csont, a cuttlebone biztosítja. Ez a szivacsos szerkezet lehetővé teszi a víz és a gáz arányának szabályozását a testében, így tud a vízben lebegni vagy süllyedni. Éppen ezért a cuttlefish csak sekély vizekben él, mélyebbre nem tud merészkedni – ott ugyanis a víznyomás összeroppantaná.
Külön kiemelést kap a flamboyant cuttlefish, a legszínesebb és legfeltűnőbb alfaj. Ez az apró, de látványos állat nem a lebegésre, hanem a tengerfenéken való „járkálásra” specializálódott. Mérge megegyezik a híres kékgyűrűs polipéval, de csak akkor veszélyes, ha valaki meg is eszi – épp ezért ritkán kerül az asztalokra.
A cuttlefish-nek kb. 100 ismert alfaja létezik, és mindegyikük a sekély korallzátonyok közelében él. Érdekesség, hogy az első cuttlefish-fosszíliák a kréta korból származnak, és annak ellenére, hogy napjainkban egyre nagyobb nyomás nehezedik rájuk az ipari halászat és a klímaváltozás miatt, több mint 100 millió éve képesek fennmaradni.
A Videómánia videója a szokásos stílusban készült: sok humor, vizuális effektek, zene és szórakoztató narráció kíséri az ismeretterjesztést. A végén még egy kis polipos bónuszvideót is kapunk, amely mosolyt csal a nézők arcára.
Mert szórakoztató formában tanulhatsz az óceán egyik legérdekesebb élőlényéről.
Mert egyedi vizuális megoldásokkal és humoros narrációval mutat be tudományos tényeket.
Mert garantáltan másként fogsz nézni ezentúl a tintahalakra és fejlábúakra.
👉 Nézd meg a videót !