2025. július 13., vasárnap
Jenő névnapja

Beatrix királyné élete: szerető feleség vagy Mátyás király gyilkosa?

2025-07-12 20:50 | Nézettség: 56
Mátyás király tragikus halála mögött egy titokzatos nő állhatott: Beatrix királyné, a nápolyi hercegnő, aki fényűzést és intrikát hozott Budára. Vajon szerette a királyt, vagy csak a hatalom érdekelte?

Beatrix királyné élete – Mátyás király gyilkosa vagy hű felesége?

Egy olasz hercegnő a magyar trónon

Habsburg Beatrix királyné, Mátyás király felesége, a magyar történelem egyik legellentmondásosabb nőalakja. Egyesek szerint őrülten szerette férjét, mások viszont úgy tartják, ő mérgezte meg. De vajon ki volt valójában ez a nagy hatalmú asszony?

Királyi gyermekkor és korai házasság

Beatrix 1457. november 14-én született Nápolyban, a híres aragóniai királyi család sarjaként. Már hatéves korában férjhez adták egy trónkövetelő kisfiúhoz, a sors fintora, hogy később érvénytelenítették ezt a frigyet. Anyja korán meghalt, őt pedig politikai célok vezérelték: szövetségi házasságokat kötöttek volna vele, több sikertelen próbálkozás után Mátyás király választotta őt hitveséül.

Szerelmi házasság vagy politikai alku?

királynő király

1476-ban Beatrix Magyarországra érkezett, ahol a Mátyás-templomban kötöttek házasságot. Az esküvőt megelőzően sosem találkoztak, de Mátyás állítólag azonnal beleszeretett. A frigy azonban nemcsak érzelmi, hanem politikai szövetség is volt, hiszen Nápoly tekintélyes partnernek számított.

Egy ambiciózus királyné felemelkedése

Budára költözve Beatrix olyan udvart szervezett, amely a reneszánsz Itáliát idézte. Olasz művészek, tudósok és új épületek formálták a magyar fővárost. Mátyás sokszor hallgatott rá, hadjáratokra is elkísérte férjét, és uralkodói szerepben tetszelgett.

Gyermektelenség és hatalmi harcok

A házasságból nem született gyermek, így Mátyás törvénytelen fiát, Corvin Jánost szánta utódjául. Ezt Beatrix minden erejével akadályozta – remélve, hogy még szülhet örököst. A magyar nemesség ellenszenvvel tekintett rá, idegen kísérete és olasz rokonai miatt.

Mátyás halála: véletlen vagy gyilkosság?

király királynő halál

1490-ben, Bécsben érte utol a halál Mátyást, miután romlott fügét szolgáltak fel neki. A tünetek agyvérzésre utaltak, de már a kortársak is suttogtak arról, hogy mérgezés történt. Gyanúba került Beatrix is, aki nem kísérte el férje koporsóját, hanem visszafordult Budánál.

Viharos viszony Ulászlóval és a bukás

A magyar főurak nem Corvin Jánost, hanem II. Ulászlót koronázták meg. Beatrix egy politikai házasság reményében támogatta őt, de a frigy hamis esküvőként zárult: Ulászló titokban érvényteleníttetni akarta. Tíz évnyi megaláztatás után a pápa végül érvénytelennek nyilvánította a házasságukat.

Beatrix végnapjai

A hatalmától megfosztott, elszigetelt királyné hazatért Nápolyba, ahol 1508-ban halt meg. Bár sokan tartották ambiciózus, sőt kegyetlen asszonynak, intellektusa, művészetpártolása és politikai szerepvállalása vitathatatlan. A legnagyobb bűne talán az volt, hogy nem szült gyermeket a magyar trónra.

királynő

Beatrix királyné alakja máig vitákat kavar. Vajon valóban ő mérgezte meg férjét, vagy csak egy erős, céltudatos asszony volt, akit a férfitársadalom nem tudott elfogadni? Egy biztos: történelmi szerepe és befolyása a középkori magyar királyi udvarban megkerülhetetlen.

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=ZzDw19furVU

További videók a témában