Mátyás Király, más néven Corvin Mátyás, jelentős alakja a magyar történelemnek. 1443. február 23-án született, és 1458-tól haláláig uralkodott Magyarország királyaként. Mátyás Király titokzatos halálának hátterében néhány találgatás és rejtély áll, azonban általában úgy tartják, hogy természetes okok vezettek halálához.
Mátyás Király 1490. április 6-án, 47 éves korában hunyt el. Halálának pontos oka nem teljesen tisztázott, elsősorban a korabeli korlátozott dokumentáció és az akkori orvosi ismeretek miatt. Történelmi beszámolók szerint különböző egészségügyi problémákkal küzdött, de nem állapítható meg egyértelműen, mi okozta végzetes halálát.
Sokak szerint Mátyás Királyt folyamatosan mérgezik, amely halálához vezet. Kinek volt oka arra, hogy megmérgezzék? Beatrix (Mátyás király felesége) közrejátszhatott a király halálában?
Mátyás Király halálával kapcsolatban történtek különböző találgatások és pletykák az évszázadok során. Az "állandó mérgezés" elmélete azonban inkább a legendák és a népi hagyományok része, mintsem megbízható történelmi tények alapján nyugszik. Nincsenek egyértelmű bizonyítékok arra, hogy Mátyás Király valóban folyamatosan mérgezést szenvedett volna.
Ami a második kérdést illeti, Beatrix (Mátyás király felesége) szerepét illetően, az semmilyen hivatalos vagy megbízható adat nem támasztja alá azt az állítást, hogy közrejátszott volna a király halálában. Az is fontos megjegyezni, hogy Mátyás Király halála után Beatrix a Habsburgok befolyására házasodott újra. Ez a politikai változás azonban inkább a politikai és dinasztikus érdekekhez kapcsolódott, semmint közvetlenül a király halálához.
Valóban fügében volt a méreg, amely Mátyás halálát okozta?
Az egyik legismertebb és legelterjedtebb elmélet Mátyás Király halálával kapcsolatban az ún. "fügeelmélet". Eszerint Mátyást fügével mérgezték meg, ami végzetes következményekhez vezetett. Az elmélet szerint a mérgező füge bevitelére a király kedvenc gyümölcsét használták fel.
Azonban fontos megjegyezni, hogy ez a fügeelmélet elsősorban népi hagyományokra és legendákra támaszkodik, nem pedig megbízható történelmi forrásokra. A korabeli írások és dokumentumok nem tartalmaznak egyértelmű bizonyítékokat arra vonatkozóan, hogy Mátyás Király valóban füge által okozott mérgezés következtében halt volna meg.
Bonfini tudhatott Mátyás Király folyamatos mérgezéséről?
Bonfini, azaz Antonio Bonfini, a reneszánsz kori történetíró volt, aki a 15. században élt és dolgozott. Bonfini Mátyás Király udvari történetírója volt, és fontos forrásként szolgált az uralkodó életéről és eseményeiről szóló munkájával.
Azonban nincsenek olyan megbízható történelmi bizonyítékok vagy feljegyzések, amelyek egyértelműen rámutatnának arra, hogy Bonfini tudott volna Mátyás Király állítólagos folyamatos mérgezéséről. A mérgezési elméletek és találgatások jelentős része későbbi időszakokban vagy népi hagyományokban alakultak ki, és nem építenek közvetlenül Bonfini munkájára vagy forrásaira.
Fontos megjegyezni, hogy történetírók és krónikások korabeli feljegyzései időnként hiányosak, ellentmondásosak vagy félreérthetőek lehetnek. Ezért a pontos részletek megállapítása gyakran nehéz a korábbi idők eseményeivel kapcsolatban.
Ezért az igazság Mátyás Király haláláról és az esetleges mérgezési okokról még mindig homályos és vitatott. A fügeelmélet azonban továbbra is egy ismert és gyakran említett elmélet marad a király halálával kapcsolatban.
Összességében elmondható, hogy Mátyás Király halálának hátterében a történelmi források alapján nem találhatóak egyértelmű bizonyítékok arra, hogy mérgezés vagy Beatrix közreműködése játszott volna szerepet.