Mátyás király etnikai hovatartozása a mai napig viták tárgyát képezi, mivel a kortárs források nem szolgálnak egyértelmű információkkal, és a modern történészek különböző következtetéseket vonnak le az elérhető adatok alapján.
A román történetírás gyakran román származásúnak tartja Mátyást, ami részben apai nagyapja, Hunyadi János feltehető havasalföldi (a mai Románia területén található) származására alapoz. Ezen kívül Mátyást a románok nemzeti hősnek tekintik, amit jól tükröz az a tény is, hogy Kolozsváron, feltételezett szülőhelyén, egy román nyelvű emléktábla hirdeti őt a "Magyar Királyság legnagyobb román származású uralkodójaként".
A magyar történetírás szerint Mátyás egyértelműen magyar király volt. Anyanyelve magyar volt, magyarul uralkodott, és magyar nemesi családból származott. Mátyás király aktívan hozzájárult a magyar identitás erősítéséhez, és uralkodása alatt Magyarország aranykora virágzott. Ezek a tényezők mind megerősítik a magyar álláspontot, amely szerint Mátyás magyar uralkodó volt.
Az igazság azonban az, hogy a 15. században a mai értelemben vett nemzeti kategóriák még nem léteztek. Mátyás király valószínűleg vegyes etnikai háttérrel rendelkezett, és identitása komplexebb volt, mint amit a modern nemzeti narratívák sugallnak. Elképzelhető, hogy egyszerre érezte magát magyarnak és románnak is, de ezt biztosan megállapítani szinte lehetetlen.
Fontos hangsúlyozni, hogy Mátyás király elsősorban a Magyar Királyság uralkodójaként tevékenykedett, és jelentős mértékben hozzájárult az ország kulturális és gazdasági fejlődéséhez. Uralkodása alatt Magyarország aranykorát élte, és ez az örökség túlmutat a modern nemzeti hovatartozás kérdésén. Mind a magyarok, mind a románok méltán lehetnek büszkék rá, hiszen Mátyás király öröksége mindkét nemzet számára értékes és fontos.
Összefoglalva, Mátyás király etnikai hovatartozása összetett és többrétegű kérdés, amely nem adható egyértelmű választ. Legyen szó magyar vagy román származásról, uralkodása és öröksége mindkét nemzet történelmében meghatározó jelentőségű.