2025. január 19., vasárnap
Sára névnapja

Esetkocsival bővült az SZTE gépjármű flottája

2022-02-27 12:32 | Nézettség: 664
A nettó 45 millió forint értékű gépkocsi a betegek elsődleges ellátását és szállítását teszi gördülékenyebbé. A jármű, amelyet 2022. február 24-én adtak át, a Szegedi Tudományegyetem klinikai épületei között végzi majd a betegek szállítását.

Az eseményen részt vett: Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja; Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora; Prof. Dr. Lengyel Csaba, az SZTE SZAKK elnöke; Dr. Bartók Csaba, Csongrád-Csanád megye 1. választókerületének elnöke; Dr. Drexler Donát, az SZTE SZAKK orvosigazgatója és Dr. Balogh Dénes, az SZTE SZAKK ápolási igazgatója.


„A mai esemény kiemelkedően fontos a Szegedi Tudományegyetem számára. Néhány évvel ezelőtt ugyanis még külső szolgáltatók végezték a betegszállítást az Egyetem klinikai épületei között. 2017-ben, egyrészt a költséghatékonyság miatt, másrészt a betegek komfortérzetének javítása céljából döntöttünk úgy, hogy átvesszük ezt a feladatot. A beruházást az akkori lehetőségeinkhez mérten végeztük el.

Ez azt jelenti, hogy vásároltunk négy darab használt, ám a célra kiválóan alkalmas mentőautót. Ezzel nemcsak minőségélig javítottunk akkor azonnal a betegszállításon, hanem anyagilag is jelentős megtakarítást értünk el vele. Ezt követően folyamatosan arra törekedtünk, hogy beszerezzünk egy olyan járművet is, amely esetkocsinak megfelelő felszereltséggel bír. A koronavírus-járvány
megjelenése az elmúlt két évben még indokoltabbá tette ezt. Dr. Bartók Csaba segítségével és az Operatív Törzs támogatásával idén mindez nagy örömünkre
megvalósult” – összegezte Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja az esetkocsi átadóval egybekötött sajtótájékoztatón.


A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ óriási szerepet játszik a dél-alföldi régió teljes egészségügyi ellátásában. Az Egyetem klinikái több telephelyen, azon belül is több épületben működnek Szegeden, ezért a betegek épületek közötti szállítása az intézmény felelőssége. Ez - többek között - magába foglalja a súlyos betegek mentő jellegű ellátását és szállítását, valamint a vizsgálatra történő szállításokat is. A beteg-elégedettség javítása, a hatékonyabb logisztika és a költség-takarékosság miatt döntött tehát úgy az SZTE, hogy megvásárolja az esetkocsit, amely nettó 45 millió forintba került.

„Nagy öröm számunkra, hogy szolgálatba állíthatjuk ezt az esetkocsit a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központon belül. A jármű képes mindenre, amire az OMSZ  esetkocsija képes, ugyanis ez is annak standardjai szerint működik. A személyzet pedig ennek megfelelően ugyancsak képes mindennemű ellátás biztosítására a betegek számára. Sőt ez az esetkocsi jól szimbolizálja az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ működését is, amely magas szintű, kiemelt és nagy betegbiztonsággal bíró ellátóegységként üzemel. A betegszállítás eddig is zavartalanul működött, a kapcsolatunk pedig az OMSZ-szel továbbra is harmonikus marad” – emelte ki Prof. Dr. Lengyel Csaba, aki zárásképp megköszönte

SZEGEDI TUDOMÁNYEGYETEM

A 440 éves hagyományait ápoló Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a 2021/2022. tanévben ünnepli centenáriumát. Az SZTE elődintézményét Báthory István erdélyi fejedelem és lengyel király 1581. május 12-én alapította Kolozsvárott. A „Magyarország második tudományegyetemeként” újjászülető universitast az I. világháború végén a román hatóságok száműzték, 1921-ben Szegeden talált otthonra. Klebelsberg Kuno kultuszminiszter támogatásával lett „Tisza-parti Göttinga” a Szegedi Tudományegyetem. Itt végezte a biológiai égés folyamatával kapcsolatos, különösen a C-vitamin és a fumársav katalízis szerepét tisztázó, Nobel-díjjal elismert kutatásait Szent-Györgyi Albert. Itt tanult és lett biológussá, a biokémia doktorává Karikó Katalin, a COVID-19-pandémia megfékezésében kulcsszerepű vakcina fejlesztését, az mRNS technológiát felfedezéseivel megalapozó kutató. 

A Szegedi Tudományegyetem több mint 8 ezer munkavállalójával – ezen belül több mint 2200 oktatójával és kutatójával – valamint 22 ezer hallgatójával Magyarország egyik legnépszerűbb, nemzetközileg is magasan jegyzett felsőoktatási intézménye. Az SZTE a világ legjobb 400 egyeteme közé került a Times Higher Education Impact Ranking legújabb rangsorában, amely a felsőoktatási intézmények gazdasági, társadalmi hatását és felelősségvállalását vizsgálja.

Az SZTE a Quacquarelli Symonds (QS) 2021-ben nyilvánosságra hozott felsőoktatási intézményeket rangsoroló listája szerint Magyarország legjobb egyeteme, a világrangsorban pedig az 551-560. helyen áll. A szegedi egyetem a hazai felsőoktatási intézmények közül elsőként szerepelt a UI GreenMetric Ranking of World Universities toplistáján, a világrangsorban jelenleg a 85. legzöldebb felsőoktatási intézmény. Az SZTE hallgatói 13 képzési területen tanulhatnak – egyes szakterületeken angol, német, francia és más idegen nyelveken is. Az egyetemen már több mint 4000 külföldi diák tanulhat több mint 70 nemzetközi diplomás képzésben. Az intézmény kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenysége nemzetközi szinten is elismert.

Az SZTE stratégiai kapcsolatot épített ki a K+F+I terület ipari szereplőivel, és a világ legmodernebb lézerközpontjával, az ELI-ALPS-szal. Az SZTE klinikai hálózata nemzetközi rangú orvosképzéssel, kutatási eredményeivel és színvonalas egyészségügyi ellátással szolgálja az országhatárokon átnyúló régió lakosságát. Magyarország egyik kiemelt oktatási, egészségügyi, tudományos, és innovációs műhelye az intézmény, pezsgő kulturális életével együtt a dél-alföldi régió és az ország egyik vezető kulturális, gazdasági és szellemi központja. Az SZTE tagja a EUGLOH (European University Alliance for Global Health) projektnek, részt vesz az Európai az eddigi támogatásokat és ígéretet tett a további fejlesztésekre.

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=syYv1rjG9lI