2025. Április 15., kedd
Tas, Anasztázia névnapja

Hogyan ültessük át a paprikát? – Lépésről lépésre a sikeres paprikaátültetéshez

2025-04-14 09:30 | Nézettség: 143
Ha szeretnél egészséges és termékeny paprikanövényeket nevelni, a palánták szétültetése kulcsfontosságú lépés. A Kisvakond YouTube-csatorna „Hogyan ültessük át a paprikát?” című videójában egy tapasztalt kertbarát mutatja be, hogyan végezhetjük el helyesen a paprika palánták átültetését.

Mikor érdemes átültetni a paprika palántákat?

A paprika palánták akkor igénylik az átültetést, amikor gyökérzetük már elkezd kinőni az eredeti nevelőtálcából vagy cserépből, és a növények kezdenek „kinőni” a helyükből. A túlzsúfolt környezet gátolja a fejlődésüket, és versengés alakul ki a tápanyagért, vízért, fényért. A Kisvakond csatornán elhangzottak szerint az időzítés nem kell, hogy túl korai legyen – némi várakozás előnyösebb is lehet a gyökérrendszer megerősödése szempontjából.


Pikírozás vagy későbbi szétültetés?

Két fő megközelítés létezik:

  1. Korai pikírozás – amikor a magokat sűrűn vetik, majd a csírázást követően hamar szétültetik a palántákat.
  2. Lustább, praktikus módszer – ritkább vetéssel dolgozunk, majd csak akkor ültetjük szét őket, amikor valóban szükséges.

A videó készítője az utóbbit alkalmazta, és azt tanácsolja, hogy a szétültetés során ügyeljünk arra, hogy a gyökerek ne sérüljenek.


Lehet-e mélyebbre ültetni a paprikát?

Sokakban felmerül a kérdés: a paradicsomhoz hasonlóan mélyebbre ültethetjük-e a paprikát is? A válasz: igen, de csak mértékkel. A paprika szára alsó részén – főleg a sziklevelekig – gyakran apró, fehéres göböcskék jelennek meg. Ezekből gyökérkezdemények fejlődhetnek, ha föld alá kerülnek. A sziklevelek alatti rész földbe helyezése tehát segíti a további gyökérfejlődést.

Ugyanakkor nem ajánlott a sziklevelek fölé menni a földdel, mert az ilyen mélyre süllyesztett szár könnyen megbetegedhet, például gombás fertőzések alakulhatnak ki.


Helyes átültetési technika lépésről lépésre

  1. Készítsünk elő egy nagyobb cserepet, az aljába kevés laza földet szórva.
  2. Óvatosan emeljük ki a palántát, lehetőleg a gyökér megsértése nélkül.
  3. Helyezzük a palántát a cserépbe, úgy, hogy a sziklevelekig érjen majd a földszint.
  4. Tömörítsük körben a földet, de soha ne nyomjuk meg a szár mellett közvetlenül, mert az megsértheti a gyökérkezdeményeket.
  5. A tetejére kerüljön lazább földréteg, így elkerülhető a mohásodás.

Öntözési tanácsok paprika esetén

A paprika nem szereti a túlöntözést. Bár a paradicsom gyakran igényli a bőséges vizet, a paprika jobban tűri a szárazabb periódusokat. A föld kissé kiszáradhat két öntözés között, de ne hagyjuk teljesen vízhiányos állapotban.


Bónusz tipp: mit tegyünk, ha föld alá kerül a sziklevél?

Nem gond! A sziklevelek a földben maguktól elbomlanak, és tápanyagot biztosítanak a fejlődő növénynek. Nem szükséges eltávolítani őket – a természet elvégzi helyettünk a dolgát.


Összegzés

A paprika átültetése nem ördöngösség, de fontos odafigyelni néhány apróságra:

  • Csak a sziklevelekig ültessük mélyebbre,
  • Óvjuk a gyökérkezdeményeket,
  • Kerüljük a túlöntözést,
  • Tömörítsük a földet, de ne a szárnál.

A Kisvakond csatorna videója remek kiindulópont lehet minden kezdő és haladó kertésznek egyaránt. Ha még nem láttad, érdemes megnézni, hiszen látványosan, lépésről lépésre bemutatja a folyamatot.

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=BjhhirbsLyI