Vajon az a tény, hogy még mindig nem beszélünk családon belül annyit és úgy a intimitásról sem egymással, sem a gyerekeinkkel, amennyit és ahogy kellene, milyen mértékben függ össze azzal a jelenséggel, hogy később a gyermek fintorogva fordul el, ha s szüleit csókolózni látja? És ez a jelenség később vezethet-e oda, hogy egy bizonyos kor fölött nem tartjuk illendőnek, létjogosultnak a intimitást?
Miért tabu az időskori intimitásitás?
Az időskori intimitás tabunak számít egyes kultúrákban és társadalmi közegben. Ennek számos oka lehet, de néhány fontosabb ok a következő:
Kulturális normák: Bizonyos kultúrákban az időskori intimitás nem elfogadott vagy nem megfelelő, és így tabutémának számít. Az idősebb embereknek gyakran elvárják, hogy "túllépjenek" az intimitáson, és inkább a családjukra és a társadalomra összpontosítsanak.
Sztereotípiák: Az idősebb emberekről gyakran sztereotípiákkal rendelkeznek, mint például az inaktív és beteges emberek, akiknek nincs szükségük intimitásra. Ez a sztereotípia azonban messze nem igaz, és sok idősebb ember aktív és egészséges intim életet él.
Egészségügyi problémák: Az időskori intimitásról való beszélgetés tabu lehet, mert az emberek szégyellik az egészségügyi problémáikat, amelyek az intim életüket befolyásolják. Ez a probléma azonban megoldható a megfelelő egészségügyi ellátással és kommunikációval.
Intimitás oktatás hiánya: Az intimitás oktatás hiánya az időskorban szintén hozzájárulhat a tabuhoz. Az idősebb embereknek lehet, hogy nincs megfelelő ismeretük a intim egészségről, vagy intimitás működésükről, és így nehezebb lehet számukra beszélni erről a témáról.
Az időskori intimitás fontos és természetes része lehet az életünknek, és az idősebb embereknek is joga van az aktív és egészséges intim életre. A tabuk és sztereotípiák áthidalásához azonban megfelelő kommunikáció és oktatás szükséges, hogy segítsünk a társadalomnak megérteni és elfogadni az időskori intimitást.
Miért tartjuk kevésbé elfogadhatónak, szépnek, erőteljesnek az időskori intimitást?
Az időskori intim tevékenységet gyakran tartják kevésbé elfogadhatónak, szépnek vagy erőteljesnek, mert sok társadalomban a intimitást inkább a fiatalokhoz kapcsolják.
Az időskori intimitás lehet, hogy eltérő fizikai és érzelmi szükségleteket támaszt, de ugyanolyan értékes és fontos lehet, mint a fiatalabb korban.
Az időskori intimitás tabusítása a kultúrális normákhoz és a sztereotípiákhoz kapcsolódhat. Az idősebb emberekről általánosságban úgy gondoljuk, hogy nem vonzóak, vagy hogy nem éreznek intim vágyat, ami gyakran nem igaz. Az idősek intim szükségletei és kívánságai változóak lehetnek, és lehetnek különböző okok, amelyek miatt nem beszélnek róluk nyíltan.
Azt is fontos megjegyezni, hogy az időskori intimitás egészségügyi előnyökkel is járhat. A intimitás aktivitás javíthatja az egészséget, mint például a vérnyomást, az immunrendszert, a mentális egészséget és a stresszkezelést.
Az időskori intimitás elfogadásához és támogatáshoz azonban szükséges, hogy a társadalom megváltoztassa a sztereotípiákat és a kultúrális normákat, amelyek az időskori intimitásról alkotott előítéleteket táplálják. Az idősebb embereknek is joga van az intim boldogsághoz és kielégüléshez, és ennek a támogatását is el kell érni a társadalomban.
Az időskori intimitás tabusítása továbbá azt is eredményezheti, hogy az idős emberek nem kapnak megfelelő tájékoztatást a intim egészséggel kapcsolatos kérdéseikben, vagy hogy nehezen jutnak hozzá az egészségügyi ellátáshoz ezen a területen. Ez pedig a intim egészség romlásához és az intim diszfunkciók kialakulásához vezethet, amelyek negatívan befolyásolhatják az idősek életminőségét és az általános egészségüket.
Az időskori intimitás támogatása és elfogadása tehát azt üzeni az idősebb embereknek, hogy értékes és fontos tagjai a társadalomnak, akiknek joga van az intimitás boldogsághoz és kielégüléshez. Az időskori intimitás támogatása nem csak az idős emberek egészségét és életminőségét javíthatja, hanem hozzájárulhat az öregedési folyamatokkal kapcsolatos sztereotípiák felszámolásához és az idős emberekkel való pozitívabb társadalmi kommunikációhoz is. Az időskori intimitás elfogadása és támogatása tehát elősegítheti a társadalom szélesebb körű elfogadását és befogadását az idősek iránt, valamint hozzájárulhat az életkoron alapuló sztereotípiák és előítéletek csökkentéséhez.
Ide kattintva további érdekes egészséggel, életmóddal kapcsolatos videókat nézhet meg a témában!