A jogállami mechanizmus olyan eszköz, amellyel az Európai Bizottság el tudja venni a tagállamoktól az uniós támogatásokat, ha bizonyítani tudják, hogy a tagállam megsérti az EU alapvető értékeit, és ami a legfontosabb kitétel, ezzel árt az unió költségvetésének is.
A mechanizmus megindítása nem jelenti azt, hogy innentől nem jönnek pénzek Magyarországra. Most egy hosszú, akár hónapokig tartó párbeszéd kezdődik Magyarország és az EU között, végül a Bizottságnak meg kell határoznia, hogy hol és milyen mértékben sérülnek az uniós alapértékek és a költségvetés, majd megszabnia erre egy szankciót.
Végül erről kell szavaznia az Európai Tanács tagjainak. Itt most Lengyelország sem tudja majd megvédeni Magyarországot, mert a mechanizmus elfogadásához elég a minősített többség.
A mechanizmust 2020 végén fogadták el, de a magyar és a lengyel kormány megtámadta azt az uniós bíróságon. Ennek a célja az volt, hogy a választások előtt ne léphessen életbe, de főleg ne tudjanak konkrét pénzeket elvonni Magyarországtól. Végül a bíróság februárban söpörte le a magyarok és lengyelek aggályait, de akkor már olyan kevés idő volt a választásokig, hogy egyértelműen politikai döntés lett volna elindítani, ezért nem tették meg.