2025. május 20., kedd
Bernát, Felícia névnapja

Méhek világnapja: Miért ennyire fontosak ezek az apró beporzók?

2025-05-20 07:45 | Nézettség: 82
A méhek világnapja minden évben május 20-án kerül megrendezésre, célja pedig egyszerű, mégis életbevágóan fontos: felhívni a figyelmet a méhek és más beporzók nélkülözhetetlen szerepére a globális ökoszisztémában és élelmiszer-ellátásban. A klímaváltozás, a vegyszerhasználat, az élőhelyek csökkenése és a mezőgazdasági gyakorlatok hatására a méhpopulációk világszerte komoly veszélybe kerültek.

Miért pont május 20-a?

A méhek világnapját az ENSZ közgyűlése 2017 decemberében hirdette meg, és először 2018-ban ünnepelték meg hivatalosan. A dátum május 20-a nem véletlen: ekkor született Anton Janša, a modern méhészet úttörője, aki a 18. században a mai Szlovénia területén dolgozott, és elsőként ismerte fel a méhek szervezett társadalmi működését, valamint kiemelte jelentőségüket a növénytermesztésben.

A kezdeményezést Szlovénia indította el, de hamar nemzetközi támogatást kapott – köszönhetően annak, hogy a méhek fennmaradása nem csupán egy ország, hanem az egész emberiség jövőjét érinti.

Méhek: apró test, óriási szerep

A házi méhek (Apis mellifera) és más beporzó rovarok – például vadméhek, dongók, lepkék – kulcsszerepet töltenek be a növények szaporodásában. Az ember által fogyasztott élelmiszerek mintegy 75–80%-a részben vagy teljesen a beporzástól függ. Ilyenek például:

  • gyümölcsök (alma, cseresznye, málna),
  • zöldségek (uborka, tök, paprika),
  • olajnövények (napraforgó, repce),
  • fűszernövények és gyógyfüvek.

Emellett a méhek közvetett módon a takarmánytermelésre és az állattenyésztésre is hatással vannak, vagyis az állati eredetű élelmiszerek (tej, hús) mögött is ott van a beporzás hatása.

A méhek nemcsak gazdasági szempontból, hanem ökológiailag is pótolhatatlanok. Segítenek a biodiverzitás fenntartásában, elősegítik a vadon élő növények fennmaradását, ezzel táplálékot és élőhelyet biztosítva más élőlényeknek.

A veszélyeztetett beporzók

Az elmúlt évtizedekben a méhpopulációk drasztikus csökkenését figyelhetjük meg világszerte. Ennek főbb okai:

  • vegyszerhasználat (pl. neonikotinoidok),
  • élőhelyvesztés (urbanizáció, iparosodott mezőgazdaság),
  • klímaváltozás, ami összezavarja a virágzási és repülési ciklusokat,
  • betegségek és kártevők (pl. varroa atka),
  • monokultúrás mezőgazdaság, amely nem nyújt elegendő és változatos táplálékot.

Mindez oda vezethet, hogy beporzás nélkül rengeteg növény nem tud megfelelően szaporodni, ami élelmiszerhiányhoz, ökológiai egyensúlyvesztéshez vezethet.

Mit tehetünk a méhekért?

A méhek védelme nemcsak a tudósok és a gazdálkodók feladata – mindannyian hozzájárulhatunk apró, de fontos lépésekkel:

  • Ültessünk mézelő növényeket: Levendula, kakukkfű, napraforgó, zsálya vagy akár hársfák is csábítóak a méhek számára.

  • Kerüljük a vegyszerek használatát a kertekben, különösen a virágzó növények időszakában.

  • Telepítsünk méhecskehoteleket: Ezek a kis fa- vagy nádházikók menedéket nyújtanak a vadméheknek.

  • Vásároljunk helyi, magyar mézet, ezzel támogatva a hazai méhészeket és ösztönözve a fenntartható méhészetet.

Hazai érdekesség: A Méhek Napja Magyarországon április 30-án van

Kevesen tudják, de Magyarország már jóval az ENSZ döntése előtt felismerte a beporzók fontosságát. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) kezdeményezésére 1994 óta minden évben április 30-án ünnepeljük hazánkban a Méhek Napját. Ez a nap elsősorban a hazai méhészek, mézfogyasztók és természetvédők figyelmét hívja fel a méhek jelentőségére és a rájuk leselkedő veszélyekre.

Sok iskolában és méhészeti egyesületben ezen a napon interaktív foglalkozásokat, ismeretterjesztő előadásokat, kaptárlátogatásokat és mézkóstolókat tartanak.

Oktatás és szemléletformálás

A méhek világnapja nemcsak a problémák tudatosításáról szól, hanem a megoldások kereséséről is. Egyre több oktatási intézmény – köztük például a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem is, ahogy azt a Novumtv videója bemutatja – vállal szerepet a beporzók védelmében. Kaptárakat telepítenek, fenntartható parkokat alakítanak ki, és aktívan bevonják a diákokat is a folyamatokba.

Ezek az akciók segítenek abban, hogy a fiatal generációk már gyerekként megértsék: a méhek védelme közös ügy, és hogy a környezetünkkel szembeni felelősségvállalás életmóddá válhasson.

A Novumtv „A méhek világnapja (május 20.)” című videója remekül mutatja be, milyen gyakorlati lépések történnek hazánkban is a méhek védelméért.

 

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=GwlQ_Hc02Gc

Összegzés

A méhek világnapja május 20-án figyelmeztet minket arra, mennyire törékeny az az egyensúly, amelyben az élelmiszer-ellátás, a természet és az emberi jólét összefonódik. A méhek eltűnése nem csak egy ökológiai probléma lenne, hanem közvetlen hatással lenne mindennapi életünkre.

Ne csak ezen a napon emlékezzünk meg róluk – hanem cselekedjünk is értük. Ültess, vásárolj tudatosan, és oszd meg a tudást másokkal is!