A HSUP Magyarország első, egyetemi szintű, gyakorlatorientált, a startupok világával kapcsolatos online képzése, amelyet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal indított el 2020 szeptemberében. A program célja, hogy egy új, közös oktatási platformon keresztül ismerjék meg a hazai egyetemisták az innováció világát és a modern vállalkozói ismereteket. Az idei tanévre meghirdetett kurzus júniusban egy pitch event-tel zárult, majd a legjobban szereplő tíz egyetemi csapat az EFOTT fesztiválon megrendezésre kerülő Demo Day-en már befektetők előtt mutathatja be ötletét, ahol tényleges finanszírozást is szerezhetnek ötleteik megvalósításához.
Az NKE-n az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar kapcsolódott be a programba, ahol a kurzus egyetemi tantárgyként jelent meg a résztvevők számára, így elvégzéséért kredit járt. Az első féléves modulzáró vizsgák után az egyetemi zsűri kiválasztott három ötletet, melyek projektvezetői csapattagokat toborozhattak akár másik, a képzésben részt vevő egyetemek hallgatói közül, a többiek pedig csatlakozhattak szintén bármelyik intézmény mentorált ötletgazdájához. Minden diákot, köztük az NKE 26 startupperét, aki valamilyen formában projektcsapatokban dolgozott a második félévben, fejenként havi 150.000 Ft ösztöndíj is segítette, hogy saját vagy mások ötleteit megvalósíthassák közösen. A képzés e-learning formában a HSUP webes felületén vagy mobilapplikáción keresztül volt elérhető.
Az NKE kiválasztott három mentorált projektje valós piaci problémákra kínál innovatív megoldásokat. A BLOCKPAY fizetési szolgáltatást nyújt kriptovalutákkal való online vásárláshoz, a GIFTY közösségi platformján megtalálhatjuk a tökéletes ajándékot, a WIN alkalmazás pedig az otthoni élelmiszerkészlet nyomon követését teszi lehetővé. A csapattagoknak a második féléves közös munka végén egy előrehaladási jelentést is kellett készíteniük a kurzus teljesítéséhez.
„Számomra a tanulás lehetőség, és a tudás érték. A HSUP képzésen a startupok világa mellett az emberi kapcsolatok kerülnek középpontba. Rendkívül hasznos a csapaton belüli sokszínűség, hiszen ez segíti a célok elérését. Nálunk ez életkorban, tudásban, tapasztalatban, és gondolkodásban is megvan. A projekteken belül mindenki abban kap szerepet, amihez a legjobban ért. Öten vagyunk a csapatban: van dizájnért felelős grafikusunk, két gazdasági informatikusunk és egy marketingesünk. Nekem kell működtetnem a rendszert, én vagyok a startup „ragasztója”, azzal teremtek értéket, hogy jó kommunikációval, szervezéssel egyben tartom” – mondta Szombati Andrea rendőr tisztjelölt, jogász, a WIN-projekt ötletgazdája, a kormányzás és vezetés mesterképzési szak hallgatója.
A Demo Day-en végül az NKE csapatai nem lesznek ott, ennek ellenére kereshetnek befektető partnert maguknak, illetve az egyetem Innovációs és Technológiai Irodája is felkarolhatja őket, hogy folytatódhasson az ötletük megvalósítása a program végeztével is.