Ez a korszak a Balaton turizmusának fejlődésének fontos időszaka volt, és a campingek és a vállalati üdültetés jelentősége és népszerűsége azóta is folyamatosan növekszik.
Az 1960-as években a Balaton már népszerű üdülőhellyé vált a magyar emberek körében. Az országos turizmus fellendülésével sok nyaraló épült, és a Balaton-parti települések fejlődésnek indultak. Az itt élők gyakran nyitottak voltak az idegenforgalomra, és számos szálloda, vendéglő és szórakozóhely nyílt meg a régióban.
A 1970-es években a Balaton továbbra is vonzotta a turistákat, és a nyaralás itt népszerű időtöltés maradt. A strandok zsúfoltak voltak, és az emberek élvezték a fürdőzést, a napozást és a sportolást a tó partján. A vízi sportok, például a vitorlázás és a szörfözés is népszerűvé váltak.
Az 1980-as években az állami irányítás tovább erősödött, és a Balaton turisztikai fejlesztésére nagy hangsúlyt fektettek. Az állami szervezetek által működtetett üdülőfalvak és kempingek épültek, amelyek szállást biztosítottak az ide látogatóknak. Az állami nyaralókért és üdülőhelyekért előre kellett foglalni, és néha hosszú várólisták alakultak ki.
A balatoni hangulatot a vidám nyári atmoszféra és a turisták által teremtett nyüzsgés jellemezte. A part mentén sok strandolási lehetőség, étterem, kávézó és szórakozóhely állt a látogatók rendelkezésére. A nyári szezon alatt gyakran rendeztek koncerteket, táncos mulatságokat és egyéb kulturális eseményeket a településeken.
Az alábbiakban összefoglalom a jellemzőket az egyes évtizedekre lebontva:
60-as évek:
70-es évek:
80-as évek:
Összességében a 60-as, 70-es és 80-as években a Balatonon a campingek és a vállalati üdültetés fejlődése párhuzamosan zajlott. A campingek kezdetben egyszerű sátorozást kínáltak, majd fokozatosan kényelmesebb szálláshelyeket és szolgáltatásokat nyújtottak a vendégeknek. A vállalati üdültetés során a vállalatok kollektív nyaralásokat szerveztek alkalmazottaik számára, és a dolgozók a vállalati üdülőkben vagy kempingekben kaptak szállást és szolgáltatásokat.
Fontos megjegyezni, hogy a campingek és a vállalati üdültetés a szocialista rendszerben is egyfajta szabadságérzést és rekreációt jelentettek az emberek számára. A Balaton a magyarok egyik fő üdülési célpontja volt, és a campingek lehetőséget adtak olcsó és közvetlen kapcsolatot teremteni a természettel. A vállalati üdültetés pedig segített a dolgozóknak pihenni és feltöltődni a munka után, hozzájárulva a munkaerő motiválásához és a szolidaritás erősítéséhez a vállalatokon belül. Fontos megemlíteni, hogy az 1960-as, 1970-es és 1980-as években a Balaton még nem volt olyan fejlett, mint manapság. Az infrastruktúra és a szolgáltatások szintje nem érte el a mai szintet. Ugyanakkor a természeti szépsége és a tó kínálta lehetőségek mégis vonzották az embereket, és a Balaton a magyar emberek számára továbbra is egy fontos nyaralási célpont maradt.