Siklósi vár egy középkori erődítmény, amely a Dél-Dunántúlon található Magyarországon. A vár a történelem során többször is fontos szerepet játszott, és katonai szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bírt.
A vár története a 14. századra nyúlik vissza, amikor a francia lovagok alapították. A vár a következő évszázadokban több tulajdonoshoz is került, többek között a Habsburgok is birtokolták.
A Tenkes Kapitány pedig egy legendás alakja a magyar történelemnek, aki a 16. században élt. A kapitány neve a Tenkes-hegységről származik, ahol született és ahol a családjával élt. A Tenkes Kapitány, akinek valódi neve Székely Mózes volt, híres rabló volt, aki állandó háborúban állt az osztrák hatóságokkal. A kapitányt a magyar néphagyomány hősként emlegeti, és sok balladát, dalokat, történeteket és legendákat szenteltek neki.
A Siklósi vár és a Tenkes Kapitány kapcsolata azon alapul, hogy a kapitány állítólag ostromolta a várat a 16. században.
A történet szerint a kapitány azért ostromolta a várat, mert az osztrákok visszatartották a kapitány feleségét és gyermekét a várban. A legenda szerint a kapitány elrabolta a várban tartott családját, majd visszavonult a Tenkes-hegységbe.
Habár a történet valóságtartalmát nehéz megítélni, a magyar néphagyományban a Tenkes Kapitány és a Siklósi vár emléke mindmáig él.