2025. Április 15., kedd
Tas, Anasztázia névnapja

Sokk a horgászoknak: így irtják ki a törpeharcsát egy titkos fegyverrel!

2025-04-13 20:08 | Nézettség: 335
Az invazív törpeharcsa évek óta komoly fejtörést okoz a magyar horgászoknak – de most végre érkezett egy hatékony, természetes megoldás! A Fishing Movies friss videójában („Harcsák a törpék ellen az Északi övcsatornában” – megtekinthető cikkünk végén ) bepillantást nyerhetünk abba, hogyan vetik be az európai harcsát biológiai fegyverként a törpeharcsák ellen az Északi övcsatornában. A látványos telepítésről és annak céljáról készült videó rávilágít arra, hogyan lehet egy ragadozófaj segítségével visszaszorítani az ökoszisztémát károsító törpeharcsát – mindezt horgászbarát módon, fenntarthatóan.

A horgászok régóta küzdenek a törpeharcsa-invázióval, amely tönkreteszi a természetes halállományt és élhetetlenné teszi a vizeket más értékes halfajok számára. Most azonban egy forradalmi megoldás látott napvilágot: az európai harcsa bevetése a törpék ellen!

Miért veszélyes a törpeharcsa?

A törpeharcsa (Ameiurus nebulosus) az egyik legagresszívebb, legszaporább invazív halfaj, amely gyors ütemben képes ellepni egy víztestet, különösen a zárt vagy zsilippel elválasztott területeken, ahol nincsenek természetes ellenségei. Az Északi övcsatorna is ilyen: elszigetelt, melegedő vizű, ideális környezet a törpeharcsák burjánzásához.

Az eredmény? Más halfajok kiszorulnak, az ökoszisztéma megbomlik, a horgászat élménye pedig jelentősen csökken.

A megoldás: európai harcsa telepítése

A Ráckai Dunaági Horgászszövetség radikális, mégis természetbarát módszerrel vette fel a harcot: 15 mázsa (azaz 4500 db) fiatal európai harcsát (Silurus glanis) telepítettek az Északi övcsatornába.

Miért pont az európai harcsa?

  • Ragadozó viselkedésű: szívesen fogyasztja a törpeharcsát is.

  • Jól alkalmazkodik: nem érzékeny a vízminőségre, jól tűri a klímaváltozás okozta hőingadozást.

  • Gyorsan nő és sokáig él: így hosszú távon is fenntartható ragadozóállományt biztosít.

Eredmények már most?

A több éves telepítési program első pozitív hatásai már megfigyelhetők: a horgászok kevesebb törpeharcsáról számolnak be, miközben az európai harcsák egyre gyakrabban kerülnek horogra – természetesen méretkorláton belül.

A kulcs: folyamatos frissítés

Az ilyen intenzíven horgászott vizekben a ragadozóállomány nem lehet statikus. Ahogy a nagy példányokat kifogják, újabb telepítésekre van szükség. Ezért a horgászszövetség rendszeresen frissíti a harcsaállományt, ezzel fenntartva a törpeharcsa elleni természetes kontrollt.

Mi jön még?

A program nem áll meg itt. A közeljövőben 70-75 tonna fogható ponty is érkezik a térség víztereibe, valamint a későbbi hónapokban keszeg és további ragadozóhalak is kihelyezésre kerülnek. A cél egy egészséges, sokszínű halállomány kialakítása, amely hosszú távon is vonzó marad a sporthorgászok számára.


Sajnos a videót a tulajdonos törölte a Youtuberól (a szerk)

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=UJYWwbPjPsc

Összegzés: harcsával a törpeharcsa ellen – működik?

A válasz: igen! A megfelelően tervezett, célzott ragadozó-telepítéssel természetes módon lehet visszaszorítani az invazív fajokat, különösen, ha a harcsa olyan jól alkalmazkodik, mint az európai változat.

Tipp horgászoknak: Figyeld az északi övcsatornát! Idén tavasszal sokkal nagyobb eséllyel foghatsz szép harcsát – miközben segítesz az ökoszisztéma helyreállításában is.