A horgászok régóta küzdenek a törpeharcsa-invázióval, amely tönkreteszi a természetes halállományt és élhetetlenné teszi a vizeket más értékes halfajok számára. Most azonban egy forradalmi megoldás látott napvilágot: az európai harcsa bevetése a törpék ellen!
A törpeharcsa (Ameiurus nebulosus) az egyik legagresszívebb, legszaporább invazív halfaj, amely gyors ütemben képes ellepni egy víztestet, különösen a zárt vagy zsilippel elválasztott területeken, ahol nincsenek természetes ellenségei. Az Északi övcsatorna is ilyen: elszigetelt, melegedő vizű, ideális környezet a törpeharcsák burjánzásához.
Az eredmény? Más halfajok kiszorulnak, az ökoszisztéma megbomlik, a horgászat élménye pedig jelentősen csökken.
A Ráckai Dunaági Horgászszövetség radikális, mégis természetbarát módszerrel vette fel a harcot: 15 mázsa (azaz 4500 db) fiatal európai harcsát (Silurus glanis) telepítettek az Északi övcsatornába.
Ragadozó viselkedésű: szívesen fogyasztja a törpeharcsát is.
Jól alkalmazkodik: nem érzékeny a vízminőségre, jól tűri a klímaváltozás okozta hőingadozást.
Gyorsan nő és sokáig él: így hosszú távon is fenntartható ragadozóállományt biztosít.
A több éves telepítési program első pozitív hatásai már megfigyelhetők: a horgászok kevesebb törpeharcsáról számolnak be, miközben az európai harcsák egyre gyakrabban kerülnek horogra – természetesen méretkorláton belül.
Az ilyen intenzíven horgászott vizekben a ragadozóállomány nem lehet statikus. Ahogy a nagy példányokat kifogják, újabb telepítésekre van szükség. Ezért a horgászszövetség rendszeresen frissíti a harcsaállományt, ezzel fenntartva a törpeharcsa elleni természetes kontrollt.
A program nem áll meg itt. A közeljövőben 70-75 tonna fogható ponty is érkezik a térség víztereibe, valamint a későbbi hónapokban keszeg és további ragadozóhalak is kihelyezésre kerülnek. A cél egy egészséges, sokszínű halállomány kialakítása, amely hosszú távon is vonzó marad a sporthorgászok számára.
Sajnos a videót a tulajdonos törölte a Youtuberól (a szerk)
A válasz: igen! A megfelelően tervezett, célzott ragadozó-telepítéssel természetes módon lehet visszaszorítani az invazív fajokat, különösen, ha a harcsa olyan jól alkalmazkodik, mint az európai változat.
Tipp horgászoknak: Figyeld az északi övcsatornát! Idén tavasszal sokkal nagyobb eséllyel foghatsz szép harcsát – miközben segítesz az ökoszisztéma helyreállításában is.