1908 nyara – Az álom kezdete
A fiatal Szolnok megyei földbirtokos, Beniczky István és felesége, gróf Waldeck Valéria álmaik világkörüli nászútjára indultak 1908 nyarán. Boldogságukat és kalandvágyukat vittek magukkal, ahogy elhagyták Budapestet és bejárták Európát: Bécs, Németország, Dánia, Norvégia, London és Párizs voltak első állomásaik. Egy hosszú hajóút után a Szuezi-csatornán keresztül Ceylonba érkeztek, majd Kína, Japán, Hawaii és Fidzsi-szigetek következtek. A fiatal pár Új-Zéland és Ausztrália felfedezése után Indonéziában, Jáva szigetén pihent meg, miközben lassan már a hazatérést tervezték.
1909. november 14. – A sors végzete
A La Seyne nevű francia postagőzös éppen Szingapúr felé haladt, amikor a holdtalan éjszaka csendjét hirtelen egy szörnyű ütés rázta meg fél négy körül. A brit Onda gőzös óriási erővel csapódott a La Seyne oldalába, felszakítva annak oldalfalát. A tenger vize félelmetes dübörgéssel ömlött a hajótestbe, a gőzös azonnal süllyedni kezdett. Az alvástól még kába utasok között pánik tört ki, sokan gondolkodás nélkül vetették magukat a tengerbe. A hajó kazánja felrobbant, tovább növelve a káoszt és az áldozatok számát.
A tragédia utóélete – A Beniczky család kétségbeesése
A katasztrófa híre azonnal bejárta a világsajtót. A New York Times másnap címlapon tájékoztatott a történtekről, kiemelve a magyar pár nevét az áldozatok között. A Pesti Hírlap és a Pesti Napló november 16-án hozta a szerencsétlenség hírét, de még nem tudták pontosan beazonosítani, ki lehet a halottak között említett Beniczky házaspár.
Beniczky István apja, Beniczky Géza, a bécsi angol nagykövetséghez táviratozott, és a szingapúri osztrák-magyar konzulátushoz is kérdést intézett. Keller István országgyűlési képviselő, Beniczky István ügyvédje, Jáván tudakozódott a házaspár után. A tragikus halálhírt rövidesen a jávai osztrák-magyar konzulátus távirata erősítette meg: „Sind verunglückt” – „Szerencsétlenül jártak”.
A túlélők harca az életért
Mindössze 61-en élték túl a szerencsétlenséget, 101-en vesztek oda, köztük Beniczky István és felesége is. Az Onda gőzös angol tengerészei lámpákkal felszerelt csónakjaikkal megkezdték a túlélők kimentését a roncsokkal teli vízből. A tenger hemzsegett a cápáktól, sokakat ezek marcangoltak szét.
Az egykori kalandvágyó nászutasok története tragikus példaként szolgál arra, hogy az élet kiszámíthatatlansága és a sors kegyetlensége mennyire hirtelen megváltoztathat mindent.