A közelmúltban rendkívüli szennyezés ütötte fel a fejét a Pilis térségében, ahol több lakó is lárvákat és kukacokat talált az ivóvizében. A lakossági bejelentések nyomán az illetékes hatóságok vizsgálatot indítottak, hogy megállapítsák a szennyeződés eredetét és annak lehetséges egészségügyi kockázatait.
A magyarországi ivóvízszolgáltatók szigorú szabályozások és ellenőrzések mellett biztosítják a vízellátást. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vizsgálata szerint az ilyen jellegű szennyeződés hátterében állhat vezetékes hálózati probléma, nem megfelelő fertőtlenítés vagy természetes szerves anyagok jelenléte a rendszerben.
Az eset kapcsán Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője is lépett: egy palack „kukacos vizet” vitt Müller Cecíliának, az országos tisztifőorvosnak. Az esemény sajtóvisszhangot kapott, de Müller Cecília az ügy politikai vetülete helyett inkább ásványvízzel kínálta a képviselőt.
A szakértők szerint a biológiai szennyeződés jelenléte az ivóvízben komoly problémát jelenthet. Bár bizonyos típusú lárvák és kukacok önmagukban nem feltétlenül hordoznak kórokozókat, jelenlétük arra utalhat, hogy a vízkezelési folyamat valahol nem megfelelően működik.
A szakemberek szerint a megelőzés kulcsfontosságú a hasonló esetek elkerülésében. A következő lépésekkel csökkenthető a biológiai szennyeződés kockázata:
A pilisi ivóvízprobléma felhívta a figyelmet arra, hogy a vízminőség biztosítása folyamatos felügyeletet igényel. Bár a hatóságok vizsgálják a helyzetet, és várhatóan intézkedéseket hoznak, a lakosság számára a legfontosabb a tájékoztatás és a megfelelő vízszűrés alkalmazása otthon. A kérdés továbbra is nyitott: milyen intézkedésekre lesz szükség a jövőben, hogy az ivóvíz valóban biztonságos maradjon Magyarország minden területén?