A bougainvillea – vagy ahogy sokan nevezik, murvafürt – az egyik legszínpompásabb dézsás növény, amelyet hazánkban leginkább teraszokon, balkonokon nevelnek. Bár eredetileg trópusi éghajlatról származik, megfelelő körülmények között otthon is szaporítható – némi türelemmel és odafigyeléssel. Lássuk, melyek a leghatékonyabb szaporítási módszerek!
A bougainvillea félfás dugványokról szaporítható a legeredményesebben. A nyár eleji időszak, amikor a hajtások már kissé megfásodtak, de még rugalmasak, ideális az ilyen dugványok levágásához. A kb. 10–15 cm-es hajtásokról az alsó leveleket eltávolítjuk, a felsőket meghagyjuk, majd a szár alsó végét gyökereztető porba mártjuk.
Bár kevésbé hatékony, de lehetséges a bougainvillea vízben való gyökereztetése is. Ehhez tiszta vágású, egészséges hajtásokat helyezzünk egy átlátszó üvegbe, és langyos, tiszta vízbe állítsuk úgy, hogy az alsó csomópont víz alá kerüljön. Fontos: rendszeresen cseréljük a vizet, és várjunk akár 3–4 hetet a gyökérképződésre.
A légbújtás főként nagyobb, idősebb töveken működik jól. Egy rugalmas ágat enyhén megsértünk, majd nedves tőzegbe vagy mohával bélelt fóliába csomagoljuk, és rögzítjük. Ha sikeres, 4–8 hét múlva gyökerek jelennek meg, és a hajtás leválasztható az anyanövényről.
A magvetéses szaporítás a bougainvillea esetében nem jellemző, mivel a legtöbb dísznövényként árusított fajta steril, vagy a magról kelt növény nem örökli a díszítőértéket. Csak botanikai fajokkal érdemes próbálkozni.
A dugványozáshoz laza, jó vízáteresztő közeg szükséges – perlit és tőzeg keveréke ideális. A sikeres gyökereztetéshez 25–28 °C körüli hőmérséklet és magas páratartalom szükséges. A dugványokat érdemes áteresztő fóliával letakarni a párás közeg megtartása érdekében.
A bougainvillea szaporítása nem tartozik a legegyszerűbb feladatok közé, de kitartással és megfelelő technikával látványos eredmény érhető el. Az így nevelt növények nemcsak olcsóbbak, de különösen kedvesek is, hiszen saját kezűleg neveltük őket.