Az emberek többsége azt feltételezi, hogy a fiatalság a boldogság csúcspontja, de a tudományos kutatások egészen mást mutatnak. Több országban, köztük az Egyesült Királyságban, Németországban és az Egyesült Államokban végzett közvélemény-kutatások alapján megállapítható, hogy a boldogság nem egyenes vonal mentén fejlődik életünk során. Ehelyett U-alakú görbét rajzol: egy időre csökken, majd újra emelkedni kezd. De vajon melyik életkorban vagyunk a legboldogabbak?
A London School of Economics és más neves egyetemek több évtizedes adatokon alapuló vizsgálatai szerint az emberek legkevésbé boldogok 45 és 50 éves koruk között. Ezt követően azonban egyre nagyobb arányban számolnak be elégedettségről, belső békéről és örömérzetről.
A kutatások eredményei alapján a legboldogabb életkor átlagosan 68 és 70 év között van. Ez elsőre talán meglepő lehet, hiszen sokan ekkor már nyugdíjasok, és fizikai állapotuk is romolhat. Ugyanakkor az emberek ebben az életkorban gyakran felszabadultabbak, nem hajszolják már a karriert, és több idő jut a családra, hobbi tevékenységekre, valamint a mélyebb emberi kapcsolatok ápolására.
A szakértők szerint több tényező játszik szerepet ebben a jelenségben:
Élettapasztalat: az idősebbek jobban kezelik az érzelmi stresszt, kevésbé sodródnak szélsőségekbe.
Alacsonyabb elvárások: nem hajszolják már a tökéletest, és reálisabban látják a világot.
Több szabadidő: a nyugdíjba vonulással együtt megnő a lehetőség az önmegvalósításra.
Kapcsolati stabilitás: sokan ebben a korban már hosszabb ideje élnek párkapcsolatban, vagy megtalálták a belső harmóniát az egyedüllétben is.
Fontos hangsúlyozni, hogy ezek az adatok átlagokat tükröznek. Az egyéni boldogságszintet számos tényező befolyásolhatja, például:
Egészségi állapot
Anyagi biztonság
Társas kapcsolatok minősége
Kulturális háttér
Így egyes emberek már fiatalon is elérhetik a boldogság csúcsát, míg mások csak idősebb korukban találják meg azt.
A közvélemény-kutatások tanulsága szerint az emberek átlagosan 68-70 éves korukban a legboldogabbak. Ez azt jelenti, hogy a boldogság sokszor nem a fiatalságban, hanem a bölcsességgel, tapasztalattal és nyugalommal teli időskorban teljesedik ki. Ugyanakkor sok múlik azon, hogy az ember hogyan alakítja az életét: kapcsolatait, szokásait és értékrendjét. A boldogság tehát nemcsak életkor kérdése, hanem döntéseké is.