Az arany az emberiség egyik legrégebbi és legnagyobb becsben tartott értékmérője. Évezredek óta használják fizetőeszközként, státuszszimbólumként és díszítőelemként. Napjainkban pedig egyszerre tekintünk rá befektetési eszközként és a legnemesebb ékszeralapanyagként. De mi történik pontosan, amikor az aranyból ékszer készül, majd az elhasználódott vagy divatjamúlt ékszer újra nyersanyagként tér vissza a folyamat elejére? A 4 Gold budapesti központjában bemutatott gyártási folyamaton keresztül nyerhetünk betekintést ebbe az izgalmas és precíz iparágba.
Az ékszerkészítés első lépése a megfelelő ötvözet előállítása. Mivel a színarany (24 karátos) túlságosan puha, önmagában nem alkalmas tartós ékszerek készítésére. Ezért különböző fémeket – leggyakrabban ezüstöt, rezet vagy palládiumot – adnak hozzá, hogy keményebb és ellenállóbb legyen. Az így létrejött anyag lehet például 14 karátos (585 ezrelékes) vagy 18 karátos (750 ezrelékes) arany.
A különböző karátú aranyakat és ötvözőanyagokat pontosan kimért arányban kemencében olvasztják össze, majd az olvadékot formába öntik. Ez az úgynevezett öntvény, amelyből a továbbiakban lemezeket, huzalokat vagy más félkész termékeket készítenek, attól függően, hogy milyen ékszer lesz belőle.
Miután az ötvözet elkészült, a tervezők és ötvösök munkája következik. A tervezők a legújabb divatirányzatokat, illetve az egyéni megrendelői igényeket követve álmodják meg a darabokat. Az ötvösök pedig a lemezekből és huzalokból kézzel formálják meg az ékszereket: kalapálják, fűrészelik, forrasztják, polírozzák, míg végül megszületik a kész mű.
A minőség ellenőrzésére szolgál a fémjelzés, amely hivatalosan is igazolja az arany tisztaságát. A különböző országok különböző fémjeleket használnak, de Magyarországon is szigorú szabályok érvényesek.
A jelenlegi gazdasági környezetben, amikor az arany ára történelmi csúcsokat dönt, megnőtt a jelentősége a becsüsök munkájának is. Az ékszerbecsüsök nemcsak az ékszerek értékét határozzák meg, de hamisítványokat is kiszűrnek. Manapság különösen elterjedtek az olyan trükkök, mint a részben aranyozott, de belül más fémből készült ékszerek, vagy az aranynak látszó, de nemesfémet alig tartalmazó ötvözetek.
A megbízható becsüs különbséget tud tenni a valódi és a hamis arany között, és segíthet a vásárlóknak vagy eladóknak pontos értékmeghatározásban.
A megunt vagy sérült ékszerek gyakran nem vesznek el: a használt aranyat beolvasztják, és visszanyerik belőle a tiszta nemesfémet. Ezt a folyamatot finomításnak nevezik, amely során a szennyező anyagokat eltávolítják, így újra színarany (vagy színezüst) jön létre.
A finomított aranyból készülhet:
granulátum, amelyet új ékszerek gyártásához használnak fel,
befektetési aranytömb, amely pecséttel és tanúsítvánnyal ellátva kerül a befektetők kezébe.
A körforgás tehát folyamatos: az arany új formákban, új célokkal, de változatlan értékkel él tovább.
Az arany élete egy körforgás, amelyben a nyersanyagból műalkotás, a műalkotásból pedig ismét értékes nyersanyag válik. A folyamat során az ötvözés, öntés, tervezés, becsüsmunka és újrahasznosítás mind szigorú szakmai szabályok és kifinomult mesterségbeli tudás alapján történik.
A 4 Gold budapesti központja remek példája annak, hogyan lehet az évezredes aranyművességet a modern technológiával és befektetői szemlélettel ötvözni.
Ajánlott videók és cikkek a témában a Videolista.hu oldalán:
– Így készül az aranyékszer – teljes folyamat bemutatása
– Hamis arany ékszerek felismerése szakértő szemmel
– Befektetési arany vásárlása – mire figyeljünk?