Auschwitz-Birkenau haláltábora a nácizmus legsötétebb és legnyomasztóbb jelképe lett a második világháború alatt és azután. Az emberek milliói pusztultak el ebben a gyilkos gépezetben, amelyet a náci rezsim hozott létre a zsidók és más csoportok ellen. Ennek a borzalomnak a középpontjában pedig Rudolf Höss, Auschwitz parancsnoka állt, aki a történelem egyik legrettenetesebb bűnözője lett.
Rudolf Höss 1901-ben született Baden-Badenben, Németországban. Fiatal éveiben már érezhető volt benne a katonai hivatás iránti vonzalom, és 14 évesen csatlakozott az első világháborúban harcoló német hadsereghez. Ez az időszak mélyen befolyásolta gondolkodását és lojalitását a német nacionalizmushoz.
A háború után Höss csatlakozott a freikorps-hoz, egy olyan csoportosuláshoz, amely a Weimar Köztársaság ellen lázadt fel. Később, a nácik hatalomra jutása után, magával ragadta a náci ideológia és Adolf Hitler ígéretei. Aktívan részt vett a náci pártban és az SS-ben, és hamarosan a koncentrációs táborok őrénaként és parancsnokaként kezdett dolgozni.
Höss karrierje csúcsára ért, amikor 1940-ben kinevezték Auschwitz parancsnokának. Ebben a minőségében ő lett a haláltábor legfőbb végrehajtója és a népirtás egyik legfőbb szervezője. Höss keze alatt az Auschwitz-Birkenau komplexum a világtörténelem egyik legnagyobb emberi szenvedésének és tragédiájának színtere lett.
Az ő parancsnoksága alatt a táborban szörnyű körülmények uralkodtak. Emberek ezreit zsúfolták össze borzalmas higiéniai feltételek között, éheztek, betegek lettek, majd a gázkamrákba vezették őket, hogy a végső megsemmisülésüket elérjék. Höss hidegen és precízen irányította ezt a rendszert, amelyben az emberi élet semmit sem ért.
A háború végén, 1945-ben, a szövetséges erők elfogták Rudolf Höss-t, és náci háborús bűnökkel vádolták meg. A Nürnbergi Perben bíróság elé állították, ahol részletesen beszámolt az Auschwitzban végzett cselekedeteiről és az ottani embertelen viszonyokról.
Höss hideg racionalitással és érzelemmentességgel válaszolt a bíróság kérdéseire, amely megmutatta, milyen mértékű fanatizmus és elszántság hajtotta az általa elkövetett szörnyűségeket. 1947-ben kivégezték, miután ítéletet hirdettek ellene.
Rudolf Höss élete és tettei szemléletesen mutatják meg, hogy milyen mértékben süllyedhet el az ember, ha enged a gyűlöletnek és az intoleranciának. Auschwitz náci parancsnokaként ő volt az egyik fő végrehajtója annak a borzalomnak, amely a holokausztot jellemezte. Emléke és bűnei mindig emlékeztetnek minket arra, hogy soha többet nem hagyhatjuk, hogy ilyen sötét erők vezessenek bennünket.