A történelem tele van hihetetlen eseményekkel és érdekességekkel, amelyeket nem mindig tanítanak az iskolákban. Ezek közül néhány igaz, néhány pedig hamis legendákból ered. Ebben a cikkben sorra vesszük ezeket a megdöbbentő, olykor mulatságos történeteket, és megpróbálunk fényt deríteni arra, mi a valóság és mi csupán mítosz.
Sokan úgy hiszik, hogy Napóleon Bonaparte, a híres francia császár, alacsony volt. Ezt a tévhitet a „Napóleon-komplexus” is megerősíti, amely azokat az embereket írja le, akik a testmagasságuk miatt kompenzáló viselkedést tanúsítanak. Azonban Napóleon valójában az akkori átlagos francia férfiak magasságával rendelkezett, ami körülbelül 170 centiméter volt. A félreértés abból adódott, hogy a francia és az angol mértékegységek különböztek, és az angol történészek félrefordították a magasságát.
A "Táncoló Pestis" talán az egyik legbizarrabb esemény, amely 1518-ban történt Strasbourgban. Több száz ember kezdett eszeveszetten táncolni az utcákon, mintha nem tudnák megállítani a lábukat. Néhányan napokig táncoltak megállás nélkül, és egyesek bele is haltak a kimerültségbe. Az okot máig homály fedi, de egyes tudósok pszichológiai tömeghisztériát sejtenek a háttérben, míg mások mérgezett gabonát emlegetnek.
Hollywood sokféleképpen ábrázolta a kalózokat, általában izgalmas, romantikus figurákként. Az igazság azonban sokkal zordabb. A kalózok élete kíméletlen volt, tele erőszakkal, szörnyű egészségügyi körülményekkel és a tengeri harcokkal járó veszélyekkel. Sokkal inkább voltak kegyetlen rablók, mint szabad szellemű hősök, és az életük általában rövid és brutális volt. Ráadásul a híres kalózkalapok és papagájok is inkább az irodalom szülöttei.
Kleopátra, az egyiptomi királynő, híres volt intelligenciájáról, nem pedig szépségéről. A történelmi források szerint lenyűgöző személyiségével és politikai képességeivel varázsolta el a férfiakat, nem pedig a fizikai megjelenésével. A rómaiak gyakran negatívan ábrázolták, hogy politikailag lejárassák. Valójában, ha az ősi érmékre pillantunk, Kleopátra arca nem felel meg a mai szépségideáloknak, inkább erős és karakteres vonásai voltak.
Egy gyakori legenda szerint George Washingtonnak fából készült műfogai voltak. Bár valóban voltak protézisei, azok nem fából, hanem különböző anyagokból, például aranyból, elefántcsontból és emberi fogakból készültek. Washingtonnak rettenetes fogproblémái voltak egész életében, és gyakran szenvedett a műfogai miatt, amelyek kényelmetlenek és fájdalmasak voltak.
A Kínai Nagy Falat általában úgy ábrázolják, mint egyetlen összefüggő falat, amely megvédte Kínát az ellenségektől. Az igazság azonban az, hogy a Nagy Fal több különálló részből áll, amelyeket különböző dinasztiák építettek. Bár védelmi célokat szolgált, a falak gyakran inkább szimbolikus jelentőségűek voltak, és nem mindig bizonyultak hatékony védekezési vonalnak.
Az "Emu háború" az egyik legbizarrabb katonai esemény az ausztrál történelemben. 1932-ben a nyugat-ausztráliai farmereket elözönlötték az emuk, akik elpusztították a termésüket. Az ausztrál hadsereg beavatkozott, de meglepő módon a fegyveresek kudarcot vallottak az emuk ellen. Az emuk gyorsaságukkal és kitartásukkal túljártak az emberek eszén, és végül a hadsereg visszavonult. Így az "Emu háborút" az emuk nyerték meg!
Sokan tudják, hogy az Egyesült Államok hivatalos szimbóluma a fehérfejű rétisas, de kevesen ismerik Benjamin Franklin véleményét erről a választásról. Franklin szerint a rétisas egy lusta és tisztességtelen madár, aki másoktól lopja az ételt. Ehelyett a vadpulykát szerette volna szimbólumnak, mert az egy bátor és tisztességes madárnak tartotta.
A vikingek brutális harcosokként élnek a köztudatban, akik felforgatták Európát a portyázásaikkal. Azonban a valóság ennél összetettebb. A vikingek nemcsak fosztogatóként, hanem kereskedőként, felfedezőként és letelepedőként is tevékenykedtek. Kulturálisan gazdag és szervezett társadalmat alkottak, ahol fontos szerepet játszottak a nők is. A híres szarvas sisakok pedig inkább a modern képzelet szülöttei, hiszen ilyenekről nem maradt fenn bizonyíték.
A mikrohullámú sütőt egy Percy Spencer nevű mérnök véletlenül fedezte fel 1945-ben. Spencer egy radarberendezésen dolgozott, amikor észrevette, hogy a zsebében lévő csokoládé megolvadt. Ezt követően kísérletezni kezdett más ételekkel is, és végül létrehozta a világ első mikrohullámú sütőjét. Ez az eszköz azóta is forradalmasítja az ételek elkészítésének módját.
A történelem órák sok érdekes és fontos tényt tárnak fel előttünk, de számtalan izgalmas, sőt szórakoztató történet marad a tankönyveken kívül. Ezek a kevésbé ismert tények és történetek bepillantást engednek a múlt rejtett oldalába, és emlékeztetnek bennünket arra, hogy a valóság gyakran még elképesztőbb, mint a kitaláció.