A kertészeti növények termesztése során a meztelencsigák jelentős kártevők lehetnek, komoly károkat okozva a veteményesekben. Az invazív meztelencsiga fajok, mint az Arion lusitanicus (spanyol csiga) és a Limax maximus (nagy barna csiga), valamint kisebb fehér meztelencsigák egyre nagyobb számban jelennek meg a kertekben, komoly kihívások elé állítva a kertészeket. Egy új módszer, a búzakorpa és zabkorpa használata, ígéretes eredményeket mutat a meztelencsigák elleni védekezésben.
A búzakorpa és zabkorpa mechanizmusának alapja, hogy a csigák fogyasztása után a korpa vizet von el a szervezetükből, így kiszáradást és végső soron elpusztulást okoz. Ez a módszer nem csak egyszerű, hanem vegyszermentes is, így ideális választás a biogazdálkodásban.
Kutatások kimutatták, hogy a búzakorpa és zabkorpa hatékonyan csökkenti a meztelencsigák populációját a kertekben. A búzakorpát este kis kupacokban szórva a kert különböző részein, különösen a kerítések mentén, a csigák nagy számban gyűlnek össze és fogyasztják el azt. A kísérleti eredmények szerint a csigák a korpa fogyasztása után kiszáradnak és elpusztulnak, ami jelentős populációcsökkenést eredményez.
A kísérletek során bebizonyosodott, hogy a búzakorpa alkalmazása nem csak a meztelencsigák, hanem más csigafajok, például az éticsiga (Helix pomatia) és a kerti sávos csiga (Cepaea nemoralis) ellen is hatékony. Az éticsigák és kerti sávos csigák azonban kevésbé jelentős kárt okoznak a növényekben, ezért ezek populációja kevésbé aggályos.
Alkalmazási Módszerek
A búzakorpa és zabkorpa alkalmazása egyszerű és költséghatékony. A korpát kis halmokban kell elhelyezni a kert különböző részein, különösen a növények körül és a kerítések mentén. A korpa vonzza a csigákat, amelyek elfogyasztják azt, majd kiszáradnak és elpusztulnak.
A módszer alkalmazása során fontos, hogy rendszeresen helyezzük ki a korpát, különösen eső után, amikor a csigák a legaktívabbak. A korpa rendszeres pótlása és elhelyezése biztosítja a folyamatos védelmet a csigák ellen.
Összegzés
A búzakorpa és zabkorpa használata egy ígéretes, vegyszermentes megoldást kínál a meztelencsigák elleni védekezésre. A kísérletek alapján ez a módszer hatékonyan csökkenti a csigák populációját, és megvédi a kertészeti növényeket a kártételtől. Ezáltal a kerttulajdonosok vegyszermentes módon óvhatják meg növényeiket, fenntartva a biogazdálkodás elveit.