A szülői szeretet feltétel nélküli – legalábbis ezt tanítja a köztudat. Ennek ellenére, ha egy szülő őszinte magához, könnyen felismerheti, hogy két vagy több gyermek esetén akaratlanul is lehetnek apró preferenciái. A kedvenc gyerek jelensége gyakran rejtett, mégis következményekkel járhat mind a kedvelt, mind a kevésbé favorizált gyermekre. De mitől lesz valaki a szülők kedvence, és hogyan lehet elkerülni a kivételezés rejtett buktatóit?
A Brigham Young University Family Life tanszékének professzora, Alex Jensen, kutatásai során több mint 19 000 személy adatait vizsgálta meg. Az eredmények azt mutatják, hogy a szülők gyakran nincsenek tisztában vele, de léteznek olyan tudatalatti preferenciáik, amelyek befolyásolják a gyerekekhez való viszonyulásukat. Ezek a preferenciák mentális és érzelmi hatásokat is gyakorolhatnak a gyermekek fejlődésére.
Jensen kutatása szerint azok a gyerekek, akik úgy érzik, hogy a szülő kevésbé szereti őket, mint testvérüket, nagyobb eséllyel mutatnak viselkedési zavarokat, iskolai nehézségeket, sőt felnőttként mentális problémákra is hajlamosabbak lehetnek.
Bár a szülők szeretik azt hinni, hogy egyformán kezelik gyermekeiket, kutatások azt mutatják, hogy bizonyos tulajdonságok miatt egyes gyerekek akaratlanul is előnyt élvezhetnek.
A kutatások kimutatták, hogy a szülők gyakran mutatnak finom elfogultságot a lányaikkal szemben. Az anyák sokszor erősebb érzelmi kapcsolatot építenek a lányaikkal, míg az apák hajlamosabbak a fiaikhoz közelebb érezni magukat.
A legfiatalabb gyerekek gyakran több szülői figyelmet kapnak, mert az idősebb testvérekkel szemben több gondoskodásra van szükségük. Az elsőszülött gyermekek viszont nagyobb elvárásokkal találkoznak, és több felelősséget kaphatnak.
A szülők hajlamosak közelebb érezni magukat azokhoz a gyerekekhez, akikkel jobban passzol a személyiségük, vagy akikkel közös az érdeklődési körük. Egy nyugodtabb, felelősségteljesebb gyermeket sokszor előnyben részesítenek egy lázadóbb, szabadságszerető testvérrel szemben.
A szülői kedvenc-jelenség sokszor nem szándékos, de létezése hosszútávú következményekkel járhat. A következő lépések segíthetnek abban, hogy a szülők tudatosan egyensúlyozzák a figyelmüket gyermekeik felé:
Összegzés
A kedvenc gyerek jelensége nem feltétlenül szándékos, de mély hatással lehet a családi dinamikára és a gyerekek jövőbeli életére. A szülők számára kulcsfontosságú, hogy felismerjék ezt a jelenséget, és tudatosan dolgozzanak azon, hogy egyenlően bánjanak gyermekeikkel. Az összehasonlítás elkerülése, a minőségi idő biztosítása és a nyitott kommunikáció mind segíthet abban, hogy harmonikus családi környezet alakuljon ki.