2025. május 28., szerda
Emil, Csanád névnapja

7 percnyi pokol: A karó általi akasztás - A második világháború legbrutálisabb kivégzési módszere

2025-05-26 10:56 | Nézettség: 352
A második világháború után a náci bűnösökkel szembeni igazságszolgáltatás nem mindig a bíróságokon történt. Csehszlovákiában és Magyarországon 1945 és 1947 között egy brutális kivégzési módszert alkalmaztak, amelyet a szenvedés okozására terveztek: a karó általi akasztás.

Karó általi akasztás: A második világháború legbrutálisabb kivégzési módszere

Az igazság és a bosszú határán: a Paul Hanging története

A második világháború utáni Európa nemcsak újjáépítést és gyászt hozott magával, hanem az igazságtétel sürgető kérdését is. A náci háborús bűnösök és kollaboránsaik megbüntetése sok esetben túllépett a nemzetközi jogi kereteken. Csehszlovákiában és Magyarországon 1945 és 1947 között egy különösen brutális kivégzési módszer, a Paul Hanging – magyarul karó általi akasztás – vált a bosszú és megtorlás jelképévé.

Miben különbözött a Paul Hanging a hagyományos akasztástól?

akasztás náci kivégzési módszer

A Paul Hanging során nem alkalmaztak ejtő szerkezetet, amely a nyakcsigolyák azonnali törését okozta volna. Ehelyett az elítélteket egy egyszerű faoszlophoz kötözték, a nyakuk köré hurkolt kötelet pedig fokozatosan feszítették meg. Az akasztás percekig tartó, lassú fulladást idézett elő, a kivégzettek testét saját súlyuk fojtotta meg – nyilvánosan, a tömeg szeme láttára.

Kik voltak az áldozatok, és miért ezt a módszert választották?

A kivégzettek között szerepeltek hírhedt náci vezetők és helyi kollaboránsok, köztük Carl Hermann Frank vagy Szálasi Ferenc. A hatóságok szándékosan választották ezt az elrettentő és megalázó módszert, amely szimbolikus büntetésként is szolgált. A nyilaskeresztesek például tömeges vízbe fojtásos gyilkosságokat követtek el a Duna-parton – a Paul Hanging ezeknek a tetteknek a nyilvános, visszafordított tükrözése volt.

A nyilvános kivégzés hatása a társadalomra

brutális kivégzés akasztás náci

A kivégzések tömegeket vonzottak, és a nézők reakciói vegyesek voltak: a teljes csendtől a jóváhagyó kiáltásokig terjedtek. Sok túlélő számára ezek az események fájó, de szükséges lezárást jelentettek. Mások viszont úgy vélték, a nyilvános kivégzések a háborús erőszak ördögi körét táplálták tovább.

Egy gyorsan eltűnt módszer politikai üzenete

A Paul Hanging nemcsak kivégzési technika volt, hanem politikai nyilatkozat is: az új kelet-európai hatalmak így demonstrálták, hogy nemcsak felszabadultak, de jogot formálnak a megtorlásra is. Ugyanakkor 1947 után a módszer gyorsan kikopott, a kommunista rendszerek már diszkrétebb eszközökhöz nyúltak.

Öröksége: igazságtétel vagy bosszú?

kivégzés büntetés akasztás

A karó általi akasztás emléke fekete-fehér fotókon, filmfelvételeken és történelmi beszámolókban maradt fenn. Ezek a képek – férfiak, akiket magányos póznákra függesztettek – örökre dokumentálják azt az időszakot, amikor az igazságosság és a bosszú végletesen összefonódott.

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=_pqhFOnNbCM

haláltábor nők rabok

További videók a témában