2025. Április 7., hétfő
Herman névnapja

8 tünet, ami elárulja: halálos kór támadja a kajszit és meggyet!

2025-04-06 21:33 | Nézettség: 98
Barnuló hajtások, mézgacseppek, besüppedő sebek – ez nem egy horrorfilm jelenete, hanem a virágfertőző monília tombolása a csonthéjas gyümölcsfákon. A meggy és a kajszi fákat sújtó gombás betegség alattomosan, de biztosan pusztít – és sokszor túl későn vesszük észre!

Mit tegyünk monília ellen?

Veszélyes kór csonthéjasokra – ismerd meg és védd meg a fáidat!

gyümölcsfa virág beteg

A virágfertőző monília (Monilinia laxa) komoly veszélyt jelent a csonthéjas gyümölcsfákra, különösen a kajszi és a meggy esetében. Ez a gombabetegség a virágokon keresztül fertőz, majd továbbterjed a hajtásokra, vesszőkre, végül pedig akár a vastagabb ágakra is. A fertőzés eredményeképp a fák jelentős részei elszáradnak, a termés mennyisége és minősége romlik, sőt, a fa akár el is pusztulhat. Cikkünkben bemutatjuk a tüneteket, a fertőzés lefolyását, és a leghatékonyabb védekezési módokat.

A monília tünetei – így ismerd fel a fertőzést

A Monilinia laxa elsőként a virágokat támadja meg, főként csapadékos időben. A virág elbarnul, elszárad, de nem hullik le, hanem a hajtáson marad, így könnyen észlelhető. Innen indul a fertőzés tovább a hajtásra, ahol a következő jelek utalhatnak a jelenlétére:

  • A hajtás vastagabb alsó részén hosszúkás, besüppedő foltok jelennek meg.

  • A hajtás csúcsa a levelekkel együtt elszárad, elbarnul, gyakran mézgacseppek is megfigyelhetők.

  • A vesszőkön és ágakon kialakulnak a jellegzetes rákos sebek.

Ezeknek a rákos sebeknek közepén a szövet egészen a farészig besüpped, míg a szélét egy kiemelkedő, vastag kalluszgyűrű övezi. A kallusz az a szövet, amely a növény próbálkozása a seb gyógyítására – ám sokszor kevésnek bizonyul.

Ha a seb körülöleli az ágat, a fölötte lévő rész teljesen elhalhat. Tartósan nedves időjárás esetén a sebeken exogén sztrómák – apró, pár milliméteres gombatelepek – fejlődnek, melyek a következő évben szolgálnak fertőzési forrásként.

A fertőzés terjedése – mi segíti, mi állítja meg?

fa gyümölcs virág beteg

A Monilinia laxa spórái tavasszal a virágzás idején aktivizálódnak. A nedves, hűvös idő ideális a fertőzés szempontjából. A kórokozó széllel, esőcseppekkel vagy rovarok közvetítésével jut el az új virágokhoz, hajtásokhoz.

A terjedést elősegíti, ha:

  • Nem történik időben metszés, és a fertőzött részek a fán maradnak.

  • A fa sűrű lombkoronája miatt nem szellőzik megfelelően.

  • Az időjárás csapadékos, és napokon át magas a páratartalom.

Védekezési lehetőségek – mit tegyünk a monília ellen?

A legfontosabb védekezési mód az elővigyázatos megelőzés. A következő módszerek jelentősen csökkenthetik a fertőzés kialakulásának esélyét:

  • Fertőzött hajtások és virágmaradványok eltávolítása még télen vagy kora tavasszal.

  • Ritkító metszés, hogy a koronában megfelelő légmozgás alakuljon ki.

  • Sebek kezelése sebkezelő pasztával, a további fertőzések megelőzésére.

  • A monília ellen engedélyezett gombaölő szerek alkalmazása virágzás előtt, alatt és után. Ezek közé tartoznak az alábbi hatóanyagok: ciprodinil, tiofanát-metil, pirimetanil vagy boszkalid tartalmú készítmények.

  • Fontos, hogy a vegyszeres kezeléseket a virágzás állapotához és az időjáráshoz igazítsuk.

A permetezéseket legalább két-három alkalommal szükséges elvégezni a virágzás során, mivel a gomba akkor a legaktívabb. Emellett érdemes figyelni arra is, hogy a kezelések méhekre nem veszélyes szerekkel történjenek, vagy méhkímélő technológiát alkalmazzunk.

Összegzés – a tudatos kertész megmenti fáit

gyümölcs fa virág

A monília elleni védekezés kulcsa a korai felismerés és a megelőzés. Ha időben észrevesszük a virágok és hajtások elváltozásait, valamint rendszeresen metsszük és kezeljük fáinkat, akkor a kórokozó nem tud maradandó károkat okozni. Vegyszeres kezeléssel, a sebkezeléssel és a fertőzött részek eltávolításával hosszú távon is megóvhatjuk a csonthéjasainkat. A kajszi, a meggy és más értékes fák egészsége nemcsak a termés miatt fontos, hanem a kertünk szépsége és az ökoszisztéma egyensúlya szempontjából is.

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=alQ94oJj8EA

Ajánlott videók és cikkek a témában a Videolista.hu oldalán:
– Hogyan ismerjük fel a gombás fertőzéseket a gyümölcsfákon?
– Permetezési útmutató tavasszal – monília elleni védekezés
– Metszési technikák a fertőzések megelőzésére

Ha szeretnél, készíthetek egy letölthető változatot is ebből, akár nyomtatható formában.

További videók a témában