2024. október 16., szerda
Gál névnapja

Ez a 3 növény halálos csapdában! Ősszel soha ne metszd meg őket! Mikor kell és mit kell metszeni?

2024-09-16 17:48 | Nézettség: 294
Veszélyben a kerted? Ősszel tilos megmetszeni a fügét, a kivit és a datolyaszilvát! Ezek a mediterrán növények nem bírják a téli fagyokat, akár el is pusztulhatnak!

Ezt a 3 növényt tilos ősszel metszeni: Visszavetheti a növekedésüket, akár el is pusztulhatnak

metszés

Az őszi metszés gyakran része a kertészkedési munkáknak, azonban vannak olyan növények, amelyek számára ez a művelet kifejezetten káros lehet. Különösen igaz ez a mediterrán származású, de nálunk is termő növényekre, mint a füge, a kivi és a datolyaszilva. Ezen növények esetében az őszi metszés jelentős kockázatot jelenthet, mivel a mi klímánk télen nem ideális számukra – figyelmeztet az Édenkert portál is. Nézzük meg, miért fontos ezeket a növényeket ősszel érintetlenül hagyni.

Mikor érdemes metszeni?

A füge, a kivi és a datolyaszilva metszésének ideális időpontja a tavasz, amikor már elmúlt a fagyveszély. Ilyenkor a növények aktív növekedési fázisban vannak, és képesek könnyen regenerálódni. A tavaszi metszés elősegíti az egészséges formájuk kialakítását, valamint a bőséges termésképzést. Ezen időszakban végzett metszés nemcsak hogy nem káros, de kifejezetten hozzájárul a növények erősödéséhez és hosszú távú egészségéhez.

1. Fagyérzékenység

Az őszi metszés következtében a növényeken nyitott sebfelületek maradnak, amelyek könnyen ki vannak téve a téli fagyok káros hatásainak. Ezek a sebek hajlamosabbak a fagykárosodásra, mivel a növény ebben az időszakban már nem képes gyorsan regenerálódni. A fagyás nemcsak a növények növekedését állíthatja meg, hanem súlyos esetekben el is pusztíthatja őket. A füge, a kivi és a datolyaszilva különösen érzékeny erre, mivel a hidegebb klímát nehezen tolerálják.

2. Serkentett növekedés

A metszés azonnali növekedésre ösztönzi a növényeket, ami kedvezőtlen ősszel. A friss hajtások, amelyek a metszés után megjelennek, nem tudnak eléggé megerősödni a tél előtt, és a hideg könnyen elpusztíthatja őket. Az új növekedés tehát nem éri meg az erőfeszítést, mivel nem képesek ellenállni a közelgő hideg időjárásnak, ami jelentős károkat okozhat a növény egészségében és a jövőbeli terméshozamban.

metszőolló

Kép és a videó forrása: https://www.youtube.com/watch?v=bc9EN1kSEjo

3. Energiatárolás

Ősszel a növények a következő szezonra készülnek, és energiát tárolnak a gyökereikben és törzsükben. A metszés azonban megszakíthatja ezt a folyamatot. A növény energiáját inkább a metszés után keletkezett sebek gyógyítására fordítja, ami gyengíti a téli túlélési esélyeit. Az ilyen kimerült állapotban lévő növények tavasszal nehezebben tudnak újraéledni és egészségesen fejlődni.

Összegzés

Az őszi metszés veszélyes lehet olyan mediterrán eredetű növényeknél, mint a füge, a kivi és a datolyaszilva, mert a fagyérzékenység, a serkentett, de gyenge növekedés, valamint az energiát elvonó sebek miatt könnyen károsodhatnak. Ezeknél a növényeknél a metszést tavaszra kell időzíteni, amikor a természetes körülmények sokkal kedvezőbbek a regenerációra és a növekedésre.

gyümölcsfák

További videók a témában